Новини

Новина

Още 12 военни парамедици завършиха във ВМА - София

сряда, 10 юни 2026, 15:07

Още 12 военни парамедици завършиха във ВМА - София

СНИМКА: ВМА

Размер на шрифта

12 военнослужещи, които се обучаваха за военни парамедици в Центъра за професионално обучение към Военномедицинска академия, успешно преминаха държавните изпити за придобиване на четвърта степен на професионална квалификация по професията "Военнослужещ-санитарен инструктор", съобщават от столичната болница.

Програмата се осъществява съвместно между ВМА и Професионалния старшински колеж към ВВМУ "Н.Й.Вапцаров". Това е третият випуск, а общо обучените военни парамедици са 30.

Именно парамедиците са сред първите, които достигат до пострадалия на бойното поле. Те оказват първа помощ и правят така важната първоначална оценка на състоянието. След това, в техни ръце е поддържането на жизнените функции и организирането на безопасна евакуация, и транспортиране до лечебно заведение, поясни д-р Николай Вълов, началник на Центъра за префесионално обучение.

Специалистите вече имат необходимата подготовка, ако се наложи, да асистират на по-високо квалифицирания медицински персонал в медицинските пунктове и спешните отделения на МБАЛ към ВМА.

След завършването си "военните парамедици" могат да изпълняват задачи във формированията на Българската армия и други военизирани структури за нуждите на Въоръжените сили, както и в състава на многонационалните екипи у нас и зад граница, а след девоенизиране – да заемат длъжности за парамедици в националната здравна система.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!