Новина
Васил Терзиев: Неприемливо е да губим животи по пътищата заради гонки
четвъртък 11 юни 2026 13:26
четвъртък, 11 юни 2026, 13:26
Васил Терзиев
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
Инцидентът на "Челопешко шосе" отново постави фокуса върху пътната безопасност в София. Кметът Васил Терзиев призова за незабавни съвместни действия между институциите, децентрализация на контрола и финансирането, както и за край на временните мерки срещу гонките в столицата. Столичната община вече обмисля изграждането на специализирана писта за скоростно шофиране.
"Абсолютно неприемливо е да губим човешки животи по начина, по който се случва до момента. За да има наистина голям прогрес,трябва всички институции не само да се съгласяват, че има проблем, а да седнат и да работят заедно".
Това, според кмета Терзиев, означава да бъдат поставени общи цели, да има регулярни срещи по темата и когато има план и всеки е поел конкретен ангажимент, да бъде в състояние да го изпълни. Освен това трябва да бъдат премахнати нормативните пречки, когато ги има, финансирането да бъде насочено там, където се търси решение и да бъдат интегрирани данните и системите на отделните ведомства.
Терзиев заяви също, че е апелирал за това да има децентрализация и на контрола, и на част от средствата, за да може СО да има нужния ресурс, да инвестира в камери и в необходимото, за да се подобри пътната безопасност.
Терзиев коментира също, че на въпросната среща с премиера, е споменат и опитът на Испания, които са били водещи в черната хроника за катастрофи в Европа, а години по-късно успяват да станат едно от най-сигурните за шофиране места.
"Правим акции да намалим тези гонки, защото те имат отношение не само към скоростта и опасността да стане фатален инцидент, но и към шума. Въпросът е обаче да има трайна промяна, а не постоянно да работим с временни мерки. В момента, в който ги отслабиш и нещата се връщат към доброто старо време и става отново състезателна писта.
Едно от решенията, според него, е създаването на писта, където да се правят гонки в доста по-сигурна среда, вместо да бъде застрашаван животът на софиянци. "Ще търсим най-подходящия терен, но има консенсус между общинските съветници и нас като администрация, че това нещо трябва да го направим. Винаги ни е бил такъв подхода и за гонките, и за графитите.
Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!