СОС стартира процедура за смяна на ръководствата на общинските дружества

четвъртък, 11 юни 2026, 14:26

СОС стартира процедура за смяна на ръководствата на общинските дружества

СНИМКА: Георги Нейков

Размер на шрифта

От есента всички общински дружества и лечебни заведения ще бъдат със сменени ръководства. Днес Столичният общински съвет прие да се обявят публични конкурси за ново управление на "Метрополитен", Столичния електро- и автотранспорт, на Центъра за градска мобилност, "Топлофикация София" и много други икономически и здравни дружества. Очаква се процедурите да стартират в края на юни, а до фактическият избор да се стигне през септември и октомври.

Макар гласуванията на докладите за смяна на ръководствата на над 20 общински дружества -  както икономически, транспорти, така и болници, да минаха с подкрепата на всички политически групи, темата противопоставяше повече от две години. Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров подчерта важността на днешното гласуване, тъй като за всички дружества и лечебни заведения мандатът на управление на настоящите ръководства изтича съвсем скоро.

Председателят на Комисията по финанси и бюджет и общински съветник от коалиция ГЕРБ-СДС Димитър Вучев уточни, че най-съществената спънка е била именно постигането на политически консенсус.

При гласуване на докладите в зала лидерът на "Спаси София" Борис Бонев отправи предложението да се заложи видеоизлъчване по време на провеждане на събеседванията с кандидатите с аргумента, че ще осигури прозрачност. Председателят на Комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация и общински съветник от коалиция ГЕРБ-СДС Прошко Прашков обаче контрира с позицията, че това би притеснило заявяващите се на конкурсите и заснемането не е гаранция за честно провеждане на надпревара и в крайна сметка предложението не бе прието.

Подробности можете да чуете в репортажа на Златина Петкова.

По публикацията работи: Полина Начева

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!