Интервю
След опасните отсечки: Има ли план за по-безопасна София?
петък 12 юни 2026 10:06
петък, 12 юни 2026, 10:06
Борис Бонев
СНИМКА: Александра Илиева, архив
Размер на шрифта
След като стана ясно, че в София има редица участъци, на които системно се развиват опасно високи скорости, продължаваме разговора за пътната безопасност, ремонтите и големите инфраструктурни проекти в столицата.
Често шофьори си организират гонки на големи булеварди и входно-изходни артерии на града, където рискът от тежки пътни инциденти остава висок. Темата поставя въпроса дали контролът е достатъчен и как инфраструктурата може да бъде проектирана така, че да не насърчава опасното шофиране.
Пред Радио София общинският съветник и председател на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев коментира, че след всяка тежка катастрофа се организират срещи разговори за пътната безопасност, но по-голямото предизвикателство е мерките да стигнат до реална реализация.
"Много често тази реална реализация е свързана с чисто физически аспект на тези мерки. Дали физическият аспект ще бъде да се поставят нови камери от МВР? Дали физическият аспект ще бъде да се купи необходимата техника, сървъри, операционни системи и каквото друго се сетите, така че най-сетне да се интегрира на едно място процеса по налагането на контрол за различни нарушения и налагането на глоба след това, тъй като в момента те са разпокъсани в няколко институции. Процесът е хартиен, процесът е бавен, процесът е бюрократичен. Така че голямото предизвикателство е как от хубавите думи да минем на реалните действия на терен", обясни Бонев.
Според него, ключово за пътната безопасност е и добрата инфраструктура.
"Държавата, която първа в света казва, че трябва да се създаде така наречената визия 0 - 0 жертви на пътищата - Швеция, още 1994 г., мотото на цялата й политика за пътна безопасност в цялата държава е, човекът може да сгреши, инфраструктурата не трябва да греши. Това не е случайно, защото много често инфраструктурата, като в това се включва и камери за средна скорост и така нататък, много често инфраструктурата е тази, която предполага по-високи скорости и инциденти и може да предотврати по-високи скорости и инциденти.
Особено в градска среда, където не се предполага да се движи човек с висока скорост и въпреки това нещо се случва. Но има инфраструктурни мерки, като например шикани, т.е. от кръстовище до кръстовище по малките квартални улици паркирането да се измества. Между две кръстовища да се паркира отляво, после отдясно, после пак отляво, по този начин просто пътят на автомобила, който е в движение, е пресечен, не е направо, за да развие висока скорост", посочи Борис Бонев.
По отношение ул. "Шишман" да бъде пешеходна зона, Бонев коментира, че това се базира на томове експертни мнения. Реорганизацията на бул. "Патриарх Евтимий" се базира на Подробен устройствен план, на анализи, включително и на анализ за транспорта на София - Планът за устойчива градска мобилност.
"Всяко едно решение, свързано с приоритизация на градския транспорт, дали ще са трамвайни ограничители, дали ще са бус ленти, дали ще са успокоени зони, дали ще са пешеходни пътеки, дали ще са велоалеи, всичко това, което нарушава комфорта на шофиране и ограничава или намалява броя паркоместа или ограничава ленти за движение, независимо от това, че то винаги, винаги е подплатено със солидни статистики, аргументи и експертно мнение, предизвиква недоволство. Има експертно мнение, има статистика, прави се. Трафикът има това свойство да се намества сам по инфраструктурата", каза Борис Бонев.
"Всички искат да станат Виена, ама за да станем Виена, трябват конкретни стъпки", заключи той.
Подробности можете да чуете в интервюто на Константин Лавсов с Борис Бонев.
По публикацията работи: Полина Начева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!