Интервю
Фредерик дьо Ла Мюр представя в София изложбата си "Страни и хора, 1982-2025"
петък 12 юни 2026 12:17
петък, 12 юни 2026, 12:17
СНИМКА: Фредерик дьо Ла Мюр
Размер на шрифта
Френският фотограф Фредерик дьо Ла Мюр представя в София изложбата си "Страни и хора, 1982-2025“.
Изложбата ще бъде открита на 16 юни, в галерия-книжарница "София Прес" и може да бъде видяна до 14 юли 2026 г., съобщиха пред Радио София Здрава Стоева от Френския институт и Олимпия Николова-Даниел, представител на галерията.
Фредерик дьо Ла Мюр е бил фотограф на френското външно министерство в продължение на 39 години.
"Той е официалният фотограф на Френското външно министерство от 1982 година до 2019 година и той е живия хроникьор, който проследява изключителни ключови исторически моменти от историята на Европа и на света. За нас е изключително голяма чест той да бъде гост на Френския институт и заедно с галерия "София Прес" да направим първата изложба в София. След това предстоят още изложби през лятото и през есента, в Русе и в Казанлък", обясни Здрава Стоева.
Тя добави, че изложбата е част от програмата на "Двестагодишнината на фотографията", организирана от Министерството на културата на Франция и 17-ия Европейски месец на Фотографията в България 2026.
"Беше много трудно да се изберат кадри за изложбата. Тези почти 40 години няма как да се обхванат в една изложба, но подбрахме ключови теми, така че зрителите да могат да видят една много необикновена траектория. Това е един автор, който е имал късмет с работата си да посети толкова много държави и толкова много места. Той е изключителен професионалист и проявява своя уникален талант да улови неща, които не всеки би забелязал", посочи Олимпия Николова-Даниел.
Фредерик дьо Ла Мюр
СНИМКА: Френски институт
За изложбата, Фредерик дьо Ла Мюр и Олимпия Даниел са избрали 93 кадъра, които функционират като социални сеизмографи, улавящи пулса на планетата в епоха на геополитически промени. Вместо да се ограничава в рамките на строгия дипломатически протокол, авторът превръща всяко отклонение от маршрута в безкомпромисен поглед към света отвъд стените на официалните зали.
Един от най-емблематичните кадри от Мостар (2019 г.), показващ жена, която пресича улица покрай надупчена от куршуми стена с надпис: "Всички живеем под едно и също небе".
СНИМКА: Фредерик дьо Ла Мюр
В контраст с разрушението е темата за любовта и живота в неговата най-сурова и автентична форма.
На 17 юни, от 18.30, при нас в зала "Славейков" на Френския институт Фредерик дьо Ла Мюр ще се срещне със софийската публика.
"Той ще направи презентация и ще разказва за своето творчество през други кадри, т.е. това е една среща с публиката, в която той наистина много интересно ще разкаже за неговата дългогодишна работа и за неговия дългогодишен опит", споделиха организаторите.
Входът за събитието е свободен, но е необходима регистрация.
Подробности можете да чуете в интервюто на Лили Големинова със Здрава Стоева и Олимпия Николова-Даниел.
По публикацията работи: Полина Начева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!