Репортаж
Откриха два STEM кабинета в ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Нови хан
петък 12 юни 2026 17:02
петък, 12 юни 2026, 17:02
СНИМКА: ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" с. Нови хан
Размер на шрифта
Официално отваряне на вратите към бъдещето – с тези думи бе прерязана лентата на новите два STEM кабинета в Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в софийското село Нови хан.
44 деца от първи до четвърти клас ще имат възможността да се докоснат до началните стъпки в роботиката и писането на код в учебна среда. Двете модернизирани класните стаи са снабдени с VR очила, интерактивни дъски, конструктори и играчки роботи, чийто фокус е образованието в посока на новите професии.
"В нашия случай мисля, че ще бъде избегнат такъв риск от дигитална зависимост. Двата STEM кабинета са в едно и също направление - роботика. Заложен е начален етап за работа в STEM кабинетите.
Целта ни е от най-малка възраст децата да свикнат с новите технологии, да се научат на работа в екип, да проявяват креативно мислене и по този начин да постигат съвременни резултати във всички предизвикателства, които животът изправя пред тях.
Финансирането е в размер на над 80 000 евро за двата кабинета и прилежащия коридор. Всички колеги от педагогическия състав приеха идеята много радушно. Всички проявяват желание за работа с тези новости, които ще въведем от септември в училището ни", коментира Албена Николова - директор на основното училище.
С интегрирането на новаторския подход в начален етап на обучение вече се наблюдават и деца с отличителен потенциал. Между 3D фигурите и ученето пред екран обаче остава ключово и старателното изучаване на предметите в програмата като Български език и литература, Математика, Човекът и природата и Човекът и обществото.
Според Диляна Стоилова – учител в начален етап на училището в Нови хан, технологиите, които силно привличат вниманието на децата, не трябва да изместват традиционния учебен процес.
Близнаците Борис и Симеон са сред първите деца, които се докоснаха до STEM центъра в училището, в което учат. 12-годишните момчета признават, че любимите им предмети са Математика и Човекът и природата.
На официалното откриване по-рано днес присъстваха и официални лица като временно изпълняващ длъжността началник на Регионалното управление на образованието за София област Йордан Томов, както и кметът на Община Елин Пелин Ивайло Симеонов.
Проектът се изпълнява по Националният план за възстановяване и устойчивост. По думите на Симеонов една от следващите стъпки за развитие на образованието в Общината, е изграждането на гимназия в Нови хан.
Чуйте повече в репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!