Четвърто издание от 10 до 17 юли в SOS Детски селища в с. Дрен

Катедра "Астрономия" на СУ организира Школа по науките за Космоса и Земята

четвъртък, 18 юни 2026, 13:51

 Катедра "Астрономия" на СУ организира Школа по науките за Космоса и Земята

СНИМКА: Катедра "Астрономия" към физ.факултет на СУ

Размер на шрифта

В предаването "Добър вечер, София" гостува доц. д-р Евгени Овчаров от катедра "Астрономия" на Физическия факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски", чийто екип организира Школа по науките за Космоса и Земята, която носи името на проф. Марин Бъчеваров, първият професионален астроном в България.

"Тази школа обединява основно астрономия и астрофизика, но и метеорология и геофизика, тъй като тези няколко направления във физиката и науката като цяло, са доста свързани през последните години. Освен това, нашата бакалавърска специалност в университета, обединява именно тези направления", посочи той и допълни:

"Тази школа е предназначена за ученици, които имат интерес към тези науки и са завършили 9., 10. или 11. клас. Кандидатстването е в два кръга, с малък въпросник и кратка презентация. Школата ще се проведе от 10 до 17 юли във SOS Детски селища в с. Дрен. Изключително подходящо за целта място. Най-важното условие в търсенето на локация за провеждане на школата е – небето да е достатъчно тъмно и ясно".

"За школата използваме много сериозна наблюдателна техника – десет телескопа с професионални цифрови камери. Участниците са разделени на съвсем малки групи от по двама човека, понякога трима, които имат по няколко ментори. Като основни организатори катедра "Астрономия",  участват активно колегите от Института по астрономия, съвместно с Национална астрономическа обсерватория. Д-р Красимир Стоев - синоптик от Национален институт по метеорология и хидрология при БАН е постоянно с нас. Специално за школата и тази година също ще дойдат от Германия".

Доц. д-р Евгени Овчаров обясни защо по-малки ученици не могат да кандидатстват за участие в Школата по науките за Космоса и Земята, а само тези от по-горните класове.

"Смятаме, че това е една възраст, в която младите хора вече имат някакво ориентиране в каква посока искат да продължат и ако имат изявен интерес, то би трябвало да е в тази възраст. За ученици в по-ранна възраст има доста голям брой различни лагер-школи в страната. Основна наша цел е да привличаме бъдещите професионални астрономи", коментира той и уточни, че макар в последните доста на брой години Олимпиадите по астрономия и астрофизика да носят доста успехи на младите изследователи, целта на екипа организатор на школата не е да привлече златни медалисти от Олимпиадите.

"Тъй като Олимпиадите са свързани с това, въпросният ученик да е попаднал в такава среда с добър учител или някакъв кръжок. Това са изключително добри примери, но са много малък процент от всички онези млади хора, които биха имали интерес към подобно нещо… Хората, които обучават олимпийците са наши възпитаници. Мога да изброя немалко имена, които действително са минали точно през обучение в катедра "Астрономия" във Физическия факултет като цяло", изтъкна доц. д-р Евгени Овчаров.

Възможността за наблюдение на обектите по нощното небе е това, което привлича най-много младите хора, които участват в тези школи, разкри той.

С какво точно са свързани тези наблюдения и други интересни подробности чуйте в разговора на Роман Михайлов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Йорданова Давранова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!