В Ден на отворените врати

Хранително-вкусовата гимназия кани седмокласници да станат кулинари

понеделник, 22 юни 2026, 16:40

.

.

СНИМКА: Надежда Герова

Размер на шрифта

От настоящата учебна година Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии "Проф. д-р Георги Павлов" (ПГХВТ) може да се похвали с 2 новоизградени STEM кабинета, както и одобрение от Министерството на образованието и науката за иновации в обучението по приготвяне на здравословна храна.

Училището предлага професионална специализация в 3 сфери на хранително-вкусовата промишленост:

  • Производство на захар и захарни изделия,
  • Производство на месо, месни продукти и риба и
  • Производство на мляко и млечни продукти.

Учебното заведение е с над 70-годишна история в обучението на млади кадри в индустрията.

На 23 юни професионалната гимназия отваря своите врати за седмокласниците, които търсят подходящата за тях училище и специалност.

ПГХВТ "Проф. д-р Георги Павлов" е средно по големина, каза пред БНР-Радио София директорът ѝ Росица Попова. Тук се обучават  320 ученици.

"В седми клас е трудно да се ориентираш професионално. Затова тези дни на отворени врати са с цел да подпомогнат тийнейджърите да намерят себе си, своите силни страни, своите желания. Да помогнем да попаднат в най-правилното училище."

Най-привлекателна специалност се оказва Производство на захар и захарни изделия. Другите две са защитени, защото са с недостиг на професионални кадри.

"Здравословното хранене е много актуално в последните няколко години и тази тема сме застъпили почти във всеки предмет", допълни Попова.

Между теоретичния учебен материал в часовете учениците в гимназията се учат и да практикуват своите избрани специалности.

С помощта на новите STEMкабинети училището разполага с технологична база за създаване на сладкарски изделия и млекопреработка. По този начин практическите занятия започват още от 8-и клас, запознавайки учениците с тънкостите на приготвянето много преди задължителните извънучебни стажове в 11-и и 12-и клас. 

СНИМКА: Надежда Герова

Училището работи усилено и в професионалната реализация на своите кадри след завършването на средно образование, като поддържа договорни отношения с висши учебни заведения и предприятия в страната.

Д-р Иван Иванов, учител по практическо обучение, отбеляза, че учениците проявяват голям интерес още от 8-и клас, започват с гледане, с помагане, а в 12. клас вече са подготвени абсолютно самостоятелно да работят и да произвеждат хранителни продукти.

Сред мотивираните ученици на 8б клас срещнахме Виктория Радкова и Георги Плешков. Те са категорични в избора си на професионално обучение в сферата на производство на месо, месни продукти и риба.

На 23 юни бъдещи осмокласници и техните родители ще имат възможност да се запознаят на място с програмата на обучение, различните специалности и практики в ПГХВТ.
Денят на отворените врати ще включва и различни демонстрации от страна на учители и ученици.

СНИМКА: Надежда Герова

По публикацията работи: Георги Нейков

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!