Протестиращи прекъснаха дискусия за Териториалния план за справедлив преход на Стара Загора

четвъртък, 14 септември 2023, 08:34

Протестиращи прекъснаха дискусия за Териториалния план за справедлив преход на Стара Загора

Размер на шрифта

Протестиращи прекъснаха обсъждането на териториалния план за справедлив преход за Стара Загора. Работници в мините и топлоцентралите в комплекса „Марица-изток“ изразиха недоволство, че не са поканени на дискусията и поискаха да бъде преработен плана, така че да се гарантира енергийната сигурност на страната и да се защитят интересите на работниците във въглищната енергетика.
Четвърто поредно обществено обсъждане на Териториалния план за справедлив преход на регион Стара Загора се провежда на базата на „Мини Марица-изток“ на Старозагорските минерални бани.
Дискусията обаче не премина гладко и беше многократно прекъсвана от протестиращи работници в комплекса „Марица-изток“, които зам.-министъра на регионалното развитие Ангелина Бонева покани в залата да се изкажат.
Тя обясни, че всеки глас трябва да бъде чут и че е нужен диалог.
Представители на синдикатите в мините и тецовете изразиха възмущение, че са научили за срещата в последния момент.
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров също изрази разочарование от организацията на събитието. Той обяви, че е получил покана за срещата днес десет минути след като вече е била започнала.
На 19 септември миньори и енергетици от целия въгледобивен сектор в страната излизаме на национален протест за запазване на въгледобива и срещу преждевременното затваряне на мощности във въглищния сектор. Това каза пред Радио Стара Загора Деян Дяков „Сдружение за Марица-Изток“, веднага след протеста на енергетиците.
Дяков беше категоричен, че никой от социалните партньори не е бил поканен на общественото обсъждане и с това се цели бързо приемане на Териториалните планове на Стара Загора преди изборите.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!