Новина
И в Стара Загора работещите в различни културни институти се включиха към националния протест
сряда 1 ноември 2023 14:41
сряда, 1 ноември 2023, 14:41
Размер на шрифта
В Деня на народните будители културни дейци от цялата страна излязоха на протести с искания за увеличаване на работните заплати в сектора, изравняване на възнагражденията им с възнагражденията с работещите в сферата на образованието, увеличаване на бюджета за култура в страната до 1% от брутния вътрешен продукт, увеличаване на субсидиите за театри, библиотеки, читалища, музеи, галерии и др.
В Стара Загора към протеста под различна форма се включиха работещите от почти всички културни институти в града.
В Регионалната библиотека "Захарий Княжески" заемните и читалните останаха отворени за своите читатели, но библиотечните служители бяха с протестни ленти на реверите си.
В Регионалния исторически музей Денят на будителите бе отбелязан с провеждането на творческо ателие „Поклон, будители старозагорски!“, а експозицията на музея беше отворена за безплатно посещение. Музейните работници посрещаха днес своите посетители с призив за подкрепа на исканията им и определяне на българска култура като един от основните приоритети в държавната политика.
"Не само доходите на работещите трябва да се увеличат, а и средствата за съпътстващите дейности на музеите, които включват научна дейност, организиране на изложби и научни конференции, поддръжка и опазване на паметниците. Ролята на музеите е да пазят българските старини, да поддържат българския дух и да ги показваме, защото това е нашата родова памет", каза археологът Атанас Атанасов.
Точно в 12.00 часа актьори, сценични работници и технически служители от Драматичния театър "Гео Милев" излязоха с надпис "Протест" пред сградата на областната администрация и Културния център.
"Днешният празник определя значимостта на културата и образованието. Мисля, че нашето значение и нашето място са изключително важни в обществото и трябва да се спре с това неглижиране и с обидно ниското заплащане. Заради него кадровият проблем е изключително голям, трябва и да се помисли за средства за работно облекло и за придобиване на квалификация“, посочи директорът на театъра Светла Тодорова.
"Няма цивилизована държава, която да гледа с такова презрение на културните дейци. 0.4% бюджет не е обидно, то е скандално! Ние също имаме семейства, които трябва да издържаме, но някак започваме да чувстваме хора втора ръка", споделиха протестиращите артисти.
На мълчалив протест пред сградата излязоха и работещите в Библиотека "Родина".
Работещите в Държавна опера-Стара Загора се присъединиха към протеста с подписка в подкрепа на исканията.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!