Вадят от БЕХ ТЕЦ 2 и "Мини Марица-изток"

Държавните компании ще бъдат обединени в ново предприятие

сряда, 10 юни 2026, 13:50

"Мини Марица-изток"

"Мини Марица-изток"

СНИМКА: Живко Иванов - БНР Радио Стара Загора

Размер на шрифта

Държавните компании "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-Изток 2" ще бъдат извадени от състава на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и ще бъдат обединение в ново държавно предприятие. Решението е одобрено на днешното заседание на Министерския съвет и е възложено за изпълнение на министъра на енергетиката Ива Петрова. Реформата в БЕХ се налага, за да се получат близо 1 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Това обяви министър Ива Петрова на брифинг след заседанието на правителството.

"Министерски съвет реши да ми възложи в качеството на министър на енергетиката да работя по съответни актове във връзка с корпоративното преструктуриране на Българския енергиен холдинг (БЕХ), което възлагане е във връзка с преди всичко изпълнение на етап 53 от Националния план за възстановяване и устойчивост – една ключова реформа, свързана с преструктуриране на енергийния холдинг", заяви Петрова.

Тя припомни, че съгласно договореното през 2025 г. "ключово е отделянето на "Мини Марица-изток“ и ТЕЦ "Марица-изток 2" от структурата на Българския енергиен холдинг.

По думите й забавянето на реформата вече създава риск за значителен финансов ресурс.

Министър Ива Петрова допълни, че се работи и за цялостна концепция за комплекса „Марица-изток“. Като подчерта че реформата ще се случи по последователен и прозрачен начин.

Министър Петрова е натоварена да съгласува реформата с Народното събрание, тъй като в Парламента вече са приети решения, които забраняват преструктуриране на БЕХ.

По публикацията работи: Иван Славов

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!