Новина
Старозагорски ученик е в отбора на България за Международната олимпиада по химия
четвъртък 11 юни 2026 06:10
четвъртък, 11 юни 2026, 06:10
Дамян Иванов (11. клас, СМГ), Стоян Милев (11. клас, СМГ), Борислав Христов (12. клас, ПМГ Благоевград) и Денислав Стоянов (12. клас, ППМГ Стара Загора)
СНИМКА: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки
Размер на шрифта
Старозагорец попадна сред избраните най-добрите български ученици по химия, които ще представят България на 58-ата Международна олимпиада по химия (IChO) през 2026 г.
Това Денислав Стоянов, ученик от 12. клас в Природоматематическата гимнация „Гео Милев“ в Стара Загора. Освен него в отбора попадат още - Дамян Иванов (11. клас, СМГ), Стоян Милев (11. клас, СМГ) и Борислав Христов (12. клас, ПМГ Благоевград), съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Четиримата олимпийци ще се състезават на най-престижното състезание по химия за годината, което ще се проведе от 10 до 19 юли 2026 г. в Ташкент, Узбекистан.
Ръководители на националния отбор по химия през 2026 г. са доц. д-р Донка Ташева и гл. ас. д-р Светослав Аначков от Факултета по химия и фармация на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Денислав Стоянов за първи път е част от националния отбор по химия, но е лауреат на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, а преди по-малко от месец беше отличен с наградата "Млада Загора".
Подготовката на отбора за Международната олимпиада по химия ще се проведе от 15 юни във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.
Международната олимпиада по химия е най-престижното състезание в света за ученици по химия. През 2026 г. тя ще се проведе в Ташкент, Узбекистан, и отново ще събере най-добрите млади химици от цял свят.
През миналата година българският национален отбор спечели 4 медала от Международната олимпиада по химия в Дубай, Обединени арабски емирства – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови. Златният медал спечели Дамян Иванов, среброто завоюва Виктор Ангелов, а бронзовите отличия бяха за Никола Нинков и Теодор Кусев.
Заедно с медалите от 2025 г. България досега е спечелила 123 медала от Международната олимпиада по химия – 14 златни, 28 сребърни и 81 бронзови, припомнят от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
По публикацията работи: Иван Славов
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!