Автор:
Живко Иванов
Новина
Неяснота около бъдещето на ТЕЦ 2 и ММИ при изваждането им от БЕХ
Бъдещото финансиране е най-важният въпрос около реформата, който чака своя отговор
петък 12 юни 2026 07:47
петък, 12 юни 2026, 07:47
"Мини Марица-изток"
СНИМКА: Живко Иванов - БНР Радио Стара Загора
Размер на шрифта
На свое заседание в сряда правителството одобри преструктурирането на Българския енергиен холдинг(БЕХ). От структурата на холдинга ще бъдат извадени държавните въглищни предприятия - “ТЕЦ Марица Изток 2” и “Мини Марица - изток”. Те ще станат част от нов холдинг. Ако реформата, заложена в предоговорения от предишното правителството на Росен Желязков вариант на Плана за възстановяване и устойчивост, бъде извършена в срок, страната може да получи 500млн. евро европейски средства.
Решението на правителството предизвика множество коментари. Темата за Радио Стара Загора коментираха депутатите от "Продължаваме промяната" и "Възраждане" Радослав Рибарски и Искра Михайлова, както и синдикалистите Огнян Атанасов и Бисер Бинев. Липсата на ясна информация се оказа общо за изразените от четиримата мнения.
Старозагорският депутат на „Възраждане“ Искра Михайлова разкритикува решението на правителството за преструктуриране на Българския енергиен холдинг(БЕХ) и изваждането от него на държавните ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“. За Радио Стара Загора народният представител коментира, че подобна реформа не може да бъде мотивирана единствено с риска от загубата на 500млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Михайлова обърна внимание, че промяната по начина, по който вчера беше гласувана от кабинета на Румен Радев, е била договорена от правителството на Росен Желязков и тогавашния енергиен министър Жечо Станков. Тя отбеляза, че днес подобен ход повдига множество и сериозни въпроси за структурата и финансирането на новото държавно дружество и въобще за бъдещето на ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“. Тя разкри, че почти два месеца след проведените избори все още не е заработила парламентарната енергийна комисия, на която темата да бъде поставена и разисквана
Искра Михайлова обърна внимание още, че изваждането на двете дружества от състава на БЕХ автоматично ги вади и от забранителния списък за приватизация. Народният представител призова час по-скоро управляващите от „Прогресивна България“ да споделят информация за онова, която ще се случи в бъдеще с ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“.
Промените, които се правят в последния възможен момент, винаги крият рискове. Това заяви за Радио Стара Загора по повод решението на правителството да преструктурира БЕХ, вадейки от него ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“ народният представител от „Продължаваме промяната“ Радослав Рибарски. Той отбеляза, че настоящият Министерски съвет е взел това решение при заварено положение, припомняйки, че тази реформа беше договорена от правителството на ГЕРБ с премиер Росен Желязков. Според Рибарски години наред заетите в двете държавни въглищни дружества в комплекс „Марица изток“ са били използвани за политически заигравания, което е изхабило ценно време и възможности пред ТЕЦ 2 и Мините. Той изрази опасение, че времето от малко над два месеца за преструктуриране на БЕХ е твърде кратко.
Радослав Рибарски подчерта, че на този етап всички въпроси, свързани със структурата и финансирането на бъдещото ново дружество, както и перспективите пред ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“ са без отговори. Той призова правителството на „Прогресивна България“ час по-скоро да даде информация. „Надявам се, че няма за пореден път да слушаме приказки за едни преквалификации, а ясно и конкретно в съответните документи ще бъде посочено какво и как ще се случи“, заяви старозагорският депутат. Той допълни, че многократно от „Продължаваме промяната“ са посочвали, че на комплекс „Марица изток“ са му нужни инвестиции. „Инвестиции в нови технологии, възобновяема енергия, съоръжения за съхранение“, заяви Радослав Рибарски.
Своите опасения споделиха и представителите на двете синдикални организации - КНСБ и КТ "Подкрепа".
Финансирането на новото дружество, в състава на което ще влязат ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“ след реформата в БЕХ, е най-важният въпрос, на който управляващите трябва да дадат отговор. Това заяви вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той обърна внимание, че по същество промяната, гласувана от правителството на Румен Радев в сряда, не е нещо ново. Атанасов обаче посочи, че възможно най-бързо трябва да бъде представена стратегията, свързана с управлението на новото дружество и перспективите, които се чертаят пред комплекс „Марица изток“. Синдикалният лидер беше категоричен, че е крайно време за създаването на мастър план за цялостно решение за развитието на „Маришкия басейн“.
Вицепрезидентът на КНСБ подчерта, че синдикалните
организации очакват след двугодишното забавяне и представянето на социален
план, свързан с механизма за ранно пенсиониране на заетите в комплекса, на които
им остават няколко години. Преди тази стъпка обаче Атанасов подчерта, че
най-важно остава решаването на въпроса с финансирането на новото дружество. Той
обърна внимание, че към момента „Мини Марица-изток“ не са в състояние да
изкарват заплатите на своите служители, а междувременно задълженията възлизат на близо
180млн. евро.
Докато не получим подробна информация за резултата от тази реформа, ние категорично можем да заявим, че сме против отделянето на „Мини Марица-изток“ и ТЕЦ „Марица изток 2“ от България енергиен холдинг. Това заяви по темата Бисер Бинев – председател на КТ „Подкрепа“ в мините. По думите му от днешна гледна точка промяната поставя под сериозен риск бъдещето на двете въглищни дружества в комплекс „Марица изток“.
Повече по темата може да чуете в четирите интервюта на Живко Иванов по темата:
По публикацията работи: Живко Иванов
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
- #Министерски съвет
- #Продължаваме промяната
- #КТ "Подкрепа"
- #Ива Петрова
- #трансформация
- #ТЕЦ "Марица изток 2"
- #"Мини Марица-изток"
- #въгледобив
- #комплекс "Марица изток"
- #миньори и енергетици
- #приватизация
- #КНСБ
- #Възраждане
- #Румен Радев
- #Стара Загора
- #преструктуриране на БЕХ
- #реформа - План за възстановяване и устойчивост
- #закриване на въглищната индустрия
- #Комисия по енергетика към Народното събрание