Министърът на образованието: Резки промени в системата не са добри политики

петък, 12 юни 2026, 14:05

Министърът на образованието: Резки промени в системата не са добри политики

СНИМКА: Радио Стара Загора

Размер на шрифта

Надявам се, че ще се намери решение за учителските заплати и няма да се стигне до напрежение в системата. Това заяви в Стара Загора министърът на образованието Георги Вълчев по повод заявената протестна готовност сред учителите заради замразяването на трудовите възнаграждения.

Министър Вълчев допълни, че параметрите на бюджета са представени и обсъдени на отраслов съвет с представителните синдикални организации.  

"Образование, здравеопазване, култура приоритетни за партия „Прогресивна България“, така че се надявам всичко това да намери и отражение в бюджета, въпреки изключително трудната финансова ситуация", посочи министър Вълчев.

На въпрос на Радио Стара Загора дали се предвижда въвеждане на мандатност за училищните директор министърът на образованието отговори, че това е въпрос, който предстои да бъде обсъждан както с социалните партньори, така и с колегите от страната.

"Това, което можем да кажем е, че в сферата на образованието резки поврати не са добри като политики, защото те са дългосрочни политики. Разбира се, трябва да надграждаме, трябва да усъвършенстваме, трябва да правим и някакви промени, но какви точно да бъдат, ще стане след обсъждане", коментира министър Вълчев.

По отношение на учебните програми и учебното съдържание той заяви:

"В ход е процедура за промяна в учебните програми. Трябва да се започне най-напред оттам. Разчетите, които заварихме за това, са 29-а година. Ще направим всичко необходимо да скъсим този срок до края на следващата 27-а година, за да можем вече съобразно промените в учебните програми, да уточним учебно съдържание в учебниците. Говорейки, разбира се, за олекотяване на програмите, не трябва да бъдем разбирани, че спестяваме важни неща. Ще се опитаме с помощта на експертите, на колегията в страната, да спестим излишната информация, а не логиката на процесите", каза още министър Вълчев.

Относно броя и акредитацията на университетите министър Вълчев  заяви, че сферата на  висшето образование е една от най-реформираните:

"Там разполагаме с няколко инструмента за оценяване - Агенцията за национална акредитация,  независимата рейтингова система, атестирането на преподавателите в различните университети. Просто ще продължим политиките за насърчаване на качественото образование,  защото това е ключово в следващите години. Българското образование в сферата на тази крайна висша форма трябва да стане привлекателно и за много чужденци, освен за българските студенти", коментира проф. Вълчев .

В Стара Загора министър Вълчев посети Средно училище „Максим Горки“, където откри  новоизградено училищно STEM пространство. След това участва в тържественото откриване на Център за високи постижения в Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“. По-късно присъства и на откриването на обновеното общежитие на Спортното училище в града.

По публикацията работи: Елена Балабанова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!