Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

сряда, 6 март 2024, 09:26

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

СНИМКА: ОИЦ-Стара Загора

Размер на шрифта

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на форума беше енергийният експерт Славчо Нейков, бивш главен секретар на Министерството на енергетиката и бивш член на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Социологическо проучване по проекта сочи, че значителна част от жителите на област Стара Загора са запознати с кохезионната политика на Европейския съюз, но също така, че 89% от тях не могат да посочат нито един проект, свързан с нея. Информираността за Зелената сделка в региона на Стара Загора е значителна. 64% от анкетираните гражданите заявяват, че са запознати с нея. Въпреки това, когато се анализира по-подробно, става ясно, че само 4 от 10 души имат най-обща информация и  само 5% са напълно запознати. Според анкетираните една от основните негативни последици от Зелената сделка за региона би било затварянето на въглищните централи, като 38% от тях са против това като проблем.
Най-голямото притеснение на мнозинството от хората, свързано с предстоящите промени и прехода към въглеродно неутрална икономика, е загубата на работни места, коментира в Минутите за Зелената сделка Славчо Николов.
Предстои да бъде създаден Подкомитет за наблюдение, който ще консултира процеса по справедлив преход в Стара Загора и Областната администрация активно ще участва във всички етапи, заедно с местната власт, която тя счита, че проявява голяма активност, обобщи още енергийният експерт.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!