Новини Здраве

Новина

В УМБАЛ - Стара Загора възстановиха отрязан крайник на пациент

Операцията е продължила над 6 часа, мъжът ще може отново да ходи

четвъртък, 25 юли 2024, 10:07

В УМБАЛ - Стара Загора възстановиха отрязан крайник на пациент

Размер на шрифта

Лекари от Университетската многопрофилна болница в Стара Загора успяха да възстановят отрязан със сабя крайник на 34-годишен мъж.
Операцията е продължила повече от шест часа
Пациентът се възстановява, а прогнозата е, че ще може да ходи. 
Случаят е от миналия петък. След жесток бой с брадви, саби и мачете в Раднево, към УМБАЛ - Стара Загора болница са транспортирани двама братя - на 34 и на 45 години. По-младият е с отрязан ляв крак разказва доцент доктор Недко Димитров, ръководител на Клиниката по ортопедия и травматология. 
Предизвикателството в случая е, че едновременно се налага да бъде оказана помощ не на един, а на двама души – защото и състоянието на другия пострадал от побоя – 45-годишен мъж, също е тежко.
Светкавично в болницата се събират два екипа – ортопеди и съдови хирурзи, помагат много и анестезиолозите доктор Стамболов  и доктор Иванов, разказва доктор Йовка Йовчева
45-годишният мъж е обработен и настанен в  Клиниката по неврохирургия  на УМБАЛ - Стара Загора. А 34-годишният пациент, останал без крак след боя с брадви, сабя и мачете, е опериран. 
В условията на много тежка кръвозагуба, разказва доцент  Христо Абрашев, съдов хирург  в Университетската многопрофилна болница в Стара Загора. 
Седмица след операцията, 34-годишният Стефан е контактен, усеща крака си.  
Случаят с успешното възстановяване на крайник не е първият за медиците от старозагорската  Университетска многопрофилна болница. 
През 2022 година екип от ортопеди и съдови хирурзи  успяха да спасят живота на жена, жертва на домашно насилие. И да възстановят и двете й отрязани ръце. 
Повече можете да чуете в репортажа: 

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!