В УМБАЛ - Стара Загора възстановиха отрязан крайник на пациент
Операцията е продължила над 6 часа, мъжът ще може отново да ходи
четвъртък 25 юли 2024 10:07
четвъртък, 25 юли 2024, 10:07
Размер на шрифта
Лекари от Университетската многопрофилна болница в Стара Загора успяха да възстановят отрязан със сабя крайник на 34-годишен мъж.
Операцията е продължила повече от шест часа.
Пациентът се възстановява, а прогнозата е, че ще може да ходи.
Случаят е от миналия петък. След жесток бой с брадви, саби и мачете в Раднево, към УМБАЛ - Стара Загора болница са транспортирани двама братя - на 34 и на 45 години. По-младият е с отрязан ляв крак, разказва доцент доктор Недко Димитров, ръководител на Клиниката по ортопедия и травматология.
Предизвикателството в случая е, че едновременно се налага да бъде оказана помощ не на един, а на двама души – защото и състоянието на другия пострадал от побоя – 45-годишен мъж, също е тежко.
Светкавично в болницата се събират два екипа – ортопеди и съдови хирурзи, помагат много и анестезиолозите доктор Стамболов и доктор Иванов, разказва доктор Йовка Йовчева
45-годишният мъж е обработен и настанен в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ - Стара Загора. А 34-годишният пациент, останал без крак след боя с брадви, сабя и мачете, е опериран.
В условията на много тежка кръвозагуба, разказва доцент Христо Абрашев, съдов хирург в Университетската многопрофилна болница в Стара Загора.
Седмица след операцията, 34-годишният Стефан е контактен, усеща крака си.
Случаят с успешното възстановяване на крайник не е първият за медиците от старозагорската Университетска многопрофилна болница.
През 2022 година екип от ортопеди и съдови хирурзи успяха да спасят живота на жена, жертва на домашно насилие. И да възстановят и двете й отрязани ръце.
Повече можете да чуете в репортажа:
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!