Във Варна създават инвестиционно звено за привличане на стратегически инвеститори

четвъртък, 18 януари 2024, 15:08

Във Варна създават инвестиционно звено за привличане на стратегически инвеститори

СНИМКА: varna.bg

Размер на шрифта

Община Варна и Министерството на икономиката и индустрията ще създадат съвместно инвестиционно звено на Варна, което ще работи активно за привличане на стратегически инвеститори в града. Това съобщи кметът на Варна Благомир Коцев след срещата с министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов. По думите на кмета, Община Варна ще изготви инвестиционен паспорт, а в колаборация с държавата и университетите - специална платформа за обслужване на потенциалните инвеститори.
Обособяването на две потенциални индустриални зони с различен профил край Варна са обсъдени на среща Благомир Коцев и Богдан Богданов. Едната - в района към Аксаково, а втората - край с. Тополи.
Теренът край Аксаково е с размери около 3 хил. дка, тази край Тополи е около 2,3 хил. дка. В района обаче има и частни около 1000, с чиито собственици също може да  се говори, каза министърът.
Целта е да се активизира привличането на инвеститори в областта на високите и зелените технологии, както и по-съвременни индустриални производства или такива с .
За целта ще бъде обособен и инвестиционен хъбс експерти, който освен да прави инвестиционен паспорт за всяка потенциална възможност, анализи и оценка на възможностите за икономическо развитие, но и да поеме слединвестиционното обслужване на потенциалните инвеститори.
Около 70 на сто е значението на това обслужване след вложенията от страна на чуждестранните инвеститори, което накланя везните дали дадена инвестиция да бъде реализирана или не, посочи Богданов.
Подробностите чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!