Новина
От понеделник започва аварийното заустване на скъсаната тръба в морето край Албена
петък 21 юни 2024 12:25
петък, 21 юни 2024, 12:25
Снимката е илюстративна.
СНИМКА: Румен Сарандев
Размер на шрифта
От понеделник започва аварийното заустване на колектора на пречиствателна станция за отпадни води „Албена“ за предотвратяване на по-големи щети. Това съобщи новият управител на ВиК Добрич Николай Николов, след участието си днес в заседание по темата на кризисния щаб при областния управител.
Генерално проблемът ще се разреши с придобиването на съоръжението, за да се модернизира. В момента то е собственост на „Албена“ АД, като обслужващият оператор е ВиК – Добрич по силата на действащ договор с Асоциацията по ВиК.
Проектът за модернизация на пречистващото съоръжение на Община Балчик е от 2015-а година, преди да бъде върната по съдебен път на „Албена“ АД, и включва дълбоководно заустване, припомни заместник - кметът по устройство на територията Димитрин Димитров, като уточни, че станцията все още не е придобита от Общината, а за да се случат европейските инвестиции, е необходимо тя да е публична собственост и това ще стане с участието на държавата.
Според информация по-рано т.г. от ръководството на ВиК в края на юли се очаква задвижване по програма "Околна среда" и усвояването на 110 милиона, като за Балчик е предвидено изграждането на канализация и водопроводи и направата на дълбоководни зауствания на пречиствателните станции в Балчик и Албена. По собствеността на пречиствателна станция „Албена“, която обслужва освен Албена, но и населените места Кранево и Оброчище, се предвижда ВиК Добрич да я закупи от „Албена“ АД и след това да я прехвърли на Община Балчик. По програма “Околна среда” са предвидени 12-13 милиона лева за извънредни разходи с тази цел.
Чуйте повече в репортажа:
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!