Новина
Милена Бойкова - Терзийска: Бъдете смели, свободни и към всеки благородни!
събота 25 ноември 2023 16:10
събота, 25 ноември 2023, 16:10
Размер на шрифта
В автобиографичното ни предаване "Калейдоскоп" гостува видинчанката Милена Бойкова Миладинова - Терзийска. Тя е детска писателка, работила е като журналист, като издател на своите книги за деца, като учител, изобщо- една реализирала се професионално жена, свързала живота си с творчество. Разбира се, и със своите три деца.
Милена е родена на 5 януари 1974 г. във Видин. Израства и се възпитава в семейство на учители. Баба й и дядо й са учители и първите будители за Милена. Дядо й Миладин Михайлов дълги години е бил директор на училище "Отец Паисий". Майка й също е учител в детска градина, а баща й е математик, завършва математика в Софийския университет, работил е като програмист.
С много любов и светли чувства си спомня за детските години, прекарани във видинския квартал "Калето", за реката и за крепостта "Баба Вида", лудориите около блока, игрите на ластик, стражари и апаши.
С детството й са свързани и летата в предбалканското село Върбовчец, изпълнени с купища звезди и дъхави поляни.
Средното си образование завършва в Гимназия с преподаване на чужди езици - Видин, пише стихове, и логично - решава да кандидатства журналистика. В последния момент пренарежда желанията си и на първо място пише "Българска филология". Приета е в двете специалности в Софийския университет "Св. Климент Охридски", но избира и завършва филология.
Журналистиката сама я намира в трети курс: "Тази професия ми даде страшно много, и като запознанства, и като умения - да си организиран, да си прецизен, да пишеш интересно, аз бях ентусиазирана студентка, която имаше желание да работи като журналист" , споделя Милена.
Отразява културните събития за вестник "Демокрация" и работи 6 години в културния отдел на вестника. Работи и като репортер и редактор в седмичника "Кеш", в списание за туризъм и автомобилизъм, в списанията "Мениджър" и "Мода", във вестник "Новинар", където стига до длъжността редактор на отдел "Култура". Паралелно сътрудничи в списанието за бременност и майчинство "9 месеца". Като цяло - 15 години работа в печатни медии.
Днес работи като учител по български език и литература, за нея ролята на учителя е да вдъхновява и буди желание за знания, мечти и добродетели. Преди това, обаче, осъществява една своя мечта - да издаде своите книги и те да стигнат до повече читатели. Първото й вдъхновение да започне да пише поезия за деца е първата й дъщеря Венера. Днес продължава да пише, вдъхновена от своите близнаци.
Нейното издателство "Мирфея" ЕООД стартира в Деня на будителите - на 1 ноември 2012г. в София.
Написала е и издала 10 детски образователни книги, 6 от тях са реализирани с финансовата подкрепа по Евро програма. Това са приказки в стихове и гатанки в стихове, защото предпочита стихотворната форма
Представя своите произведения пред детска публика като гостува в различни училища, читалища и библиотеки в цяла България. Децата я вдъхновяват да продължава да пише за тях.
ИЗДАТЕЛСТВО МИРФЕЯ
"Попаднах на един бизнес курс, в който се обясняваше как можеш сам да си направиш бизнес, нещо много нетипично за мен, но реших, че написаните вече стихчета, които се оформиха в различни поредици, въпреки че някои от тях ми бяха искани от големи издателства да бъдат печатани, реших ,че мога да се опитам да направя нещата така, както аз ги мисля в главата си, с желаните художници... Приказките са с илюстрации на Кирил Божков, проф. Иван Газдов е един от най-добрите графици в България, той направи картинките за "Азбучни професии"... И така. Тези 10 книжки са в 3 водещи рубрики: приказки в стихове, всяка книжка е отделна приказка, която накрая винаги завършва с поука. Втората поредица е за буквите, в нея съм събрала стихчета по различни теми - "Азбука в града " и "Азбука в цирка". Имам и гатанки, те се оказаха доста търсени..."
ЖУРНАЛИСТИКА ИЛИ ПЕДАГОГИКА
"И в двете професии има голямо напрежение и предизвикателство, както и голямо удовлетворение. Работата с деца понякога може да е доста напрегната, но децата са много чисти, спонтанни и неподправени, и общуването с тях е много позитивно. И двете понякога са напрегнати, но човек в различните си етапи, минава през различни стъпала и аз за себе си съм удовлетворена и в двете сфери, и съм щастлива с настоящата..."
СТИХЪТ И МУЗИКАТА
"Стихът е моята форма, която е най-близо до музиката, която аз обожавам и с кратка форма да предадеш богато съдържание, засега в тези стихотворни поетични варианти се опитвам да реализирам книжните си идеи за децата. Да добавя, че като ученичка пеех в пионерския хор... Имахме прекрасни преподаватели и бях на крачка да кандидатствам в Консерваторията, Обичах музиката, но обичах и писането и литературата..."
Повече може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!