Автор:
Стефка Павлова
Интервю
Днес е последният ден от 19. Международен фолклорен фестивал "Монтана 2026"
Танцова школа "Канатица" открива празничната програма в Монтана
сряда 3 юни 2026 11:14
сряда, 3 юни 2026, 11:14
СНИМКА: Личен архив
Размер на шрифта
Танцова школа "Канатица" празнува едновременно своя трети рожден ден и празника на Монтана с концерт тази вечер в града. Проявата е част от програмата на Международния фолклорен фестивал "Монтана 2026". За участието си най-младата танцова школа в града е подготвила сценично разработени хореографии. Танцьорите ще изпълнят Дайчово хоро и авторския танц "Северняшко ми е", обясни хореографът и един от създателите на школата Николай Спасов.
"Ние сме най-младата школа в града, само на три години. Въпреки това сме много амбицирани в развитието на танцовото изкуство и заедно с нашите хореографи работим с над 150 човека, които са разделени в различни възрастови групи- от най-малка детска възраст до техните родители, баби- доколкото на човек сърце и крака му позволяват да танцува... В школата се танцуват както автентични хора́, така и разработени, отделно имаме и сценично разработени хореографии, имаме обредни танци..."
Танцът "Северняшко ми е" е създаден специално за Танцова школа "Канатица":
"Създаден е от наш съгражданин- Евелин Петков, хореограф, който вече не се занимава с групи, но сърцето му ври и кипи от танци... Той, заедно с композитора Живко Желев създадоха за нас нещо страхотно... "Северняшко ми е" за един танцьор означава да му е леко, да танцува с лекота, бързина и да усети полъха на Севера... Не се описва с думи, трябва да се види на сцената и да се усети емоцията, която идва от танцьорите, от танца и от музиката..."
Международният фолклорен фестивал "Монтана 2026" е едно от най-значимите културни събития в града, обясни Николай Спасов.
"Основната му цел е да съхранява и популяризира фолклорното наследство, както и да насърчава културния обмен между различните народи... На всички любители на фолклора пожелавам здраве и повече поводи да се събират около българската традиция. Да не забравяме корените си, защото в народните песни и танци се крие духът на България! Пожелавам на всички да пазят този дух, да го предават на децата си... Колегите да си вършат работата с уважение, защото нашият фолклор е най-богатият на нашата планета..."
Ако искате да се насладите на богатството на българския фолклор и на изпълненията на младите танцьори от "Канатица", можете да го направите тази вечер от 19:30 часа на площад "Жеравица" в Монтана.
От 20:30 ч. е концертът на Представителен танцов ансамбъл "Пъстрина" към НЧ "Разум 1883" и Фолклорна група "Магна Греция“ от Изола ди Капо Рицуто - Калабрия, Италия. Програмата ще завърши с концерт на Представителен танцов ансамбъл "Младост" към Общински младежки дом и Детски фолклорен ансамбъл „Брецлав“ от гр. Брецлав - Чехия. Началото е от 21,:30 часа.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!