Автор:
Стефка Павлова
сряда 3 юни 2026 15:57
сряда, 3 юни 2026, 15:57
СНИМКА: Радио Видин
Размер на шрифта
През ваканцията детските градини във Видин преминават на летен график на работа. Част от тях излизат в почивка, като децата се насочват към останалите, сформират се сборни групи. За някои родители това е повод за притеснение дали детето ще получи нужното внимание и грижи, дали ще бъдат създадени необходимите условия за игра и почивка. Сред тях е майка, пожелала анонимност, която твърди, че ѝ е било обяснено, че при надвишаване капацитета на групата, децата трябва да спят на дюшеци. Освен това родителите били призовавани "децата да се водят на детска градина само в случай, че наистина няма кой да ги гледа у дома".
Какви са впечатленията им от работата на детските градини през ваканцията, попитахме на случаен принцип и други родители.
"Няма как да сме напълно доволни, в крайна сметка повече дечица са в група, което възпрепятства процеса на преподавателите в градината, но пък сме доволни от възможността да осигурят нормална гледаемост на децата. Справят се, въпреки че има сборни групи, като са съобразили възрастовите граници - първа и втора група, след това трета и четвърта в друга стая... Изключително съм доволна. И учители, и персоналът като цяло са просто страхотни. Сборна група са сега, но като цяло всичко е на ниво... Много съм доволна. Обръщат им много внимание, извеждат ги навън. Цялото лято ще посещава детската градина... Работя, няма кой да я гледа и съм много доволна..."
Каква организация е създадена в детските градини за работа през лятото, така че децата да се чувстват добре, а родителите им да са спокойни, попитахме зам.-кмета по хуманитарни дейности Борислава Борисова. Тя обясни, че графикът за дейността им през лятото вече е готов и всеки може да се запознае с него на сайта на Община Видин.
"Всяка година в края на учебната година, към 30 май, Община Видин съвместно с директорите и педагогическия екип организира работата на децата през летния период. Още през месец май са проведени родителски срещи, на които е извършено проучване за начина на работа, възможността на родителите сами да полага грижи през летния период, взема се решение на педагогическия съвет и се уточнява бройката на децата, които ще останат. Обобщената информация се предава в Общината, със заповед на кмета е утвърден графикът за работа на детските градини. От 1 септември всички градини ще отворят врати. Знаете, че всички детски градини са с основна сграда и филиал. Удобството е, че когато едната затваря за ремонт, другата поема децата. Детска ясла "Слънчев кът" също ще работи през цялото лято, без прекъсване, с изключение на 3 дни в края на месец август, поради почистване на детското заведение."
Борислава Борисова бе категорична, че няма случай на отказан прием на дете в сборна група през лятото.
"Спокойно мога да кажа, че десета година съм на това работно място. До момента нямаме сигнал, че дете е върнато от детска градина. Надявам се и тази година да не се се случи подобно нещо.
По отношение на осигуряването на нужните хигиенно-битовите условия обясни:
"Детските градини стриктно спазват нормативните хигиенно-здравни изисквания, съгласно разпоредбите на МОН и на Министерство на здравеопазването и правилниците за дейностите на детските градини."
Зам.-кметът увери, че през лятото децата ще бъдат обгрижени, независимо от сборните групи. Детските градини ще работят с нормално работно време, с график за прием и предаване на децата. Ще бъде осигурено и задължителното медицинско присъствие.
8 са детските градини във Видин. Към тях работят 11 филиала. В момента в тях са записани 1 377 деца.
По публикацията работи: Стефка Павлова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!