Предавания

Интервю

Пуснаха в Дунав над 30 000 есетри

четвъртък, 4 юни 2026, 17:05

Есетри

Есетри

СНИМКА: WWF България

Размер на шрифта

По повод Световния ден на мигриращите риби пуснаха в Дунав около 30 000 есетри от критично застрашения вид руска есетра. Зарибяването се състоя край село Гомотарци до Видин, където се намира едно от най-важните за вида местообитания, посочват от WWF България.

"Това е част от големия, който ще продължи още няколко години проект, за възстановяване и опазване на есетровите популации в река Дунав, в който имаме партньорство с най-различни международни организации от държави по цялото течение на река Дунав. Тази година решихме едно от местата за пускане на малките есетрички да бъде точ„но в горното течение в нашия участък на река Дунав до село Гомотарци, Видинско", каза Стоян Михов- ръководител програма "Води" във WWF.

Есетричките са отгледани на кораб до Виена, построен за целите на проекта- рибките да бъдат излюпени и отгледани в Дунавска вода.

"Защото има такива индикации, че малките рибки се научават на вкуса на водата, в която са излюпени и след това да могат да се върнат отново в река Дунав следвайки този специфичен, запечатан в тях мирис и вкус на водата в река Дунав. И затова се отглеждат там и се транспортират до тук, до нашия участък между България и Румъния, защото, знаете, по-нагоре цялото течение на река Дунав е фрагментирано с множество язовирни стени и ако бъдат пуснати във Виена малките рибки няма да могат да стигнат до Черно море и до делтата на река Дунав, затова се транспортират със специални контейнери, един дълъг път от Виена до село Гомотарци", допълни експертът.

До момента организацията и партньорите ѝ са пуснали над 120 000 хиляди млади есетри в българския участък на реката.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Йорданка Петрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!