Сагата с дупката до Здравната каса във Видин продължава

Размер на шрифта

Проектът за реконструкция на канализационния колектор до сградата на Здравната каса във Видин влезе в Народното събрание. Въпрос за неговото изпълнение на последния парламентарен контрол към министъра на регионалното развитие отправи видинският депутат Любен Иванов. Народният представител акцентира на сериозното забавяне и неудобството за видинчани.

"Става въпрос за канализационен колектор, който е на входа на град Видин, известен за видинчани като "Дупката", защото вече три години стои като дупка. Въпреки че през последните няколко месеца има напредък, то все още там е затворен пътят частично, пълно е с прах, с шум, затруднен е трафикът."

Февруари 2027 година е новият срок за завършване на обекта, стана ясно от отговора на министър Иван Шишков. Той очерта хронологията на изпълнението и припомни, че възложител на проекта е „ВиК - Видин“. Стойността на договора е близо 4,3 млн. евро без ДДС. Официалната първа копка е направена на 10 август 2023 година.

"На 12.10.2023 година от страна на изпълнителя е изпратено съобщение до инженера за забавяне на доставки със 168 дни... Проектът не е изпълнен в срок на допустимост за разходите и обявен за неактивен от Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 година. Въз основа на това е подписано допълнително споразумение между Управляващия орган и ВиК дружеството, с което то се задължава да завърши оставащите дейности по проекта със собствени средства в срок до 31.08.2026 година."

За завършването на обекта водоснабдителното дружество получава заем от Българския ВиК холдинг. Към януари 2025 г. отчетеното физическо изпълнение достига 57%, а срокът е удължен до май 2025 г. Ново забавяне обаче настъпва след възникване на сериозен технически проблем при хоризонтален сондаж под имот на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), свързан с непредвидени геоложки условия. Това налага допълнителни проучвания и ново преразглеждане на сроковете.

"Понастоящем е стартирано провеждане на допълнителни геоложки проучвания. Поради високото ниво на подпочвените води се провежда процедура по съгласуване от страна на НКЖИ на предложената система за понижаване на подпочвени води... Към настоящия момент физическият напредък по обекта е 82%, а финансовият - 60%."

От отговора на министъра стана ясно, че с подписан миналия юни договор за безвъзмездна финансова помощ между Министерството на околната среда и водите и „ВиК - Видин“ е определен нов срок за завършване - 3 февруари 2027 г., с възможност за удължаване, но не по-късно от 31 декември 2029 година.

Видинчани не вярват, че има основателни причини за забавянето, репликира от своя страна народният представител Любен Иванов и призова министъра да извърши необходимия контрол на изпълнението.

"Трябва да Ви кажа, че жителите на Видин не вярват, че има основателни причини този строеж да продължава вече три години. Нито подпочвени води, нито геоложки проблеми, защото това би било видимо. В продължение на една година на това място нямаше една машина, която да извършва някакви дейности."

А видинчани приемат новия краен срок по-скоро като поредния, който няма да бъде спазен, показа анкета сред жители на града. "Как се преминава... трудно, но не и невъзможно... Едва ли вече има значение защо се е забавил, защото хората вече искат да чуят кога ще се случат нещата, без повече оправдания... Не съм запозната, но то може да се проточи и доста повече... Трудно се минава, колите се чупят..."

Ще се оправдаят ли очакванията на видинчани, ще разберем след 8 месеца, когато изтича най-новият краен срок за завършване на проекта.

По публикацията работи: Стефка Павлова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!