Автор:
Йорданка Герасимова
Интервю
Стела Стойкова: Важно е да се изгради доверие между клиент и производител
вторник 9 юни 2026 18:05
вторник, 9 юни 2026, 18:05
СНИМКА: Личен архив
Размер на шрифта
Фермерските училища за деца и ученици стават все по-популярни у нас. Те предлагат обучение по-близо до природата, децата научават откъде идва храната, как се отглеждат животни и биопродукти и как да пазят околната среда.
Опит с посрещане на ученици има и Стела Стойкова от Био Ферма "Покрайна". Повече от 10 години Стела и съпругът й Калин са в редиците на биопроизводителите. Започват с оранжерия в село Покрайна, в която отглеждат пролетни зеленчуци, грижат се и за наследствена овощна градина с ябълки и сливи. Работят неуморно и с всяка година надграждат производството си. Постепенно си правят цех за преработка и започват да произвеждат плодови сокове.
"Миналата година имахме посещение от ученици от училището в село Дреновец, паралелки с профил "Земеделие" и "Здравословно хранене". Два класа дойдоха, останаха очаровани и доволни. Вкарахме ги в оранжериите, беше пролетта имаше марули, видяха техниката, разходиха се. Посетиха ни и деца от Осмо училище, във връзка отново с инициатива за здравословно хранене, от Брегово идваха от земеделска паралелка. Децата се интересуват от всичко, особено тези, които са от такива паралелки за земеделска техника и отглеждане на растения. Питат, разпитват за колко време пониква разсада, как се засажда, демонстрирахме им как се сади лук, маруля, как се вади и почиства, преди да стигне до потребителите... Призовахме децата есента да дойдат на беритба..."
Стела и Калин са добре познати сред потребителите, сега очакват одобрение по схемата "Училищен плод", по която имат възможност да доставят свежи плодове на 20 училища в региона. За да задоволят търсенето, преди година решават да разширят асортимента си и правят нови оранжерии, в които отглеждат краставици, пипер и домати:
"При нас е разнообразие, застъпват се нещата, започваме пролетния сезон с маруля, лук, чесън, репички, след това залагаме домат, чушка, краставица... След това пак зимните и така... Това е работа нон-стоп, целогодишно..."
Според Стела оранжерийното производство не е по-лесно от производството на открито:
"В някаква степен е по-капризно. Там растението расте по друг начин, изисква друга поддръжка, постоянни грижи, да се колтучи, да се окопава... Марулите в студените месеци се завиват, отвиват- има си технология... Навън садиш и се молиш на Господ да не стане някаква беля- градушки, ветрове, оранжерията е по-щадяща от тази гледна точка, но работата не е по-малко..."
За времето, през което работи, Стела е разбрала, че клиентите диктуват пазара и производството трябва да е съобразено с търсенето:
"Пазар има достатъчно, трябва да си го намериш, а когато произвеждаш качествена продукция, клиентът сам ще те потърси... В началото не сме имали тези магазини, в които зареждаме, но с течение на времето хората те научават, виждат, че продукцията ти е качествена, започват да те търсят..."
Според Стела е важно клиентите да изградят доверие към родните производители:
"Хората трябва да имат информация от кого пазаруват. Важно е като идете в кварталното магазинче, където може би има и стоки от местни производители, да ги потърсите. Пазарувайте от местни производители, следете с какво се храните- така ще сте по-сигурни..."
Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!