Автор:
Гергана Панова
петък 12 юни 2026 11:20
петък, 12 юни 2026, 11:20
СНИМКА: Радио Видин
Размер на шрифта
Общо 1216 души са дарили доброволно кръв в област Видин през 2025 година. По повод Световния ден на кръводарителя – 14 юни, четирима дългогодишни дарители бяха отличени на церемония в Отделението по трансфузионна хематология на МБАЛ "Света Петка" в областния град. Те получиха грамоти и подаръчни пакети от Българския Червен кръст в знак на признателност за своята съпричастност и хуманност.
Пред екипа и ръководството на болницата началникът на отделението д-р Светлана Станкова благодари на кръводарителите за помощта, която оказват на нуждаещите се пациенти:
"Ние се опираме на тях и всички болни. На тях им пожелавам здраве, здраве! И винаги казвам: Да даряваш и никога обратното. Има една много хубава мисъл, аз много пъти съм я казвала: Когато трансфузионната система колабира, голямото здравеопазване блокира. Благодарност изказвам и на моя екип, който е много добър - съвестни хора, отговорни."
Организатор на инициативата е Българският Червен кръст. Директорът на БЧК – Видин Цветелина Петрова припомни историята на Световния ден на кръводарителя и също благодари на хората, които доброволно даряват кръв:
"Ние също искаме да ви благодарим, с огромна благодарност, защото кръвта, която дарявате, спасява човешки живот и макар и да не ви познават хората, за които дарявате кръв, вие спасявате техния живот и с огромна благодарност към всичко, което правите."
Сред наградените е граничният полицай Костадин Шопов, който за своите 48 години е дарил кръв около 30 пъти:
"Не е до мотивация, а до първо въпрос на възпитание. Второто нещо е, може би, свързано с работата ми, която е да помагам на хората, а нямам нищо по-хубаво от това да дадеш частица от себе си, за да помогнеш на човек. Бил той и непознат."
Отличие получи и Лози Николова. Тя призова повече хора да станат кръводарители:
"Тъй като съм с рядка кръвна група – А1 отрицателна, чувствам морален дълг, ако мога да помогна – да помогна и заради това. Всичко е въпрос на вътрешна нагласа, на това, което те мотивира да дариш, т.е. съзнанието, че ти реално спасяваш човешки живот. Трябва повече хора да го имат това чувство."
Корнелия Йотова, старша медицинска сестра в отделението, също смята, че са необходими повече редовни дарители:
"Призоваваме обществеността за съпричастност, не само благодарности, но и за съпричастност към всичко, което се случва в областта на трансфузионната хематология, защото без кръв не може. Всички сме потенциални пациенти, всички сме участници в нещо, което е хуманно. Трябва да помагаме. Благодарим и на БЧК, но най-вече призоваваме за съпричастност."
Въпреки че нуждата от кръв и кръвни продукти е постоянна, броят на доброволните кръводарители в област Видин намалява. От Отделението по трансфузионна хематология и Българския Червен кръст призовават хората в добро здравословно състояние да даряват кръв, защото така могат да помогнат за спасяването на човешки живот.
По публикацията работи: Гергана Панова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!