Приключи инициативата „Отворени съдилища и прокуратури“ във Видин

петък, 12 юни 2026, 16:56

Приключи инициативата „Отворени съдилища и прокуратури“ във Видин

СНИМКА: Красимир Каменов

Размер на шрифта

В Административния съд във Видин приключи цикълът от срещи по Образователната програма „Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ за учебната 2025/2026 година.

Финалът на инициативата събра ученици от ППМГ „Екзарх Антим I“ във Видин, които представиха симулативен съдебен процес по предварително зададен казус. Така възпитаниците на гимназията се превърнаха в съдии, прокурори, адвокати и свидетели, демонстрирайки знания за работата на съдебната система. Младите участници впечатлиха магистратите с отлична подготовка, сериозно отношение и убедителни аргументи при решаването на казуса.

Михаела Василева влезе в ролята на съдия в симулативния процес. Тя сподели, че участието ѝ е било интересно и полезно, а най-силно я е впечатлил начинът, по който протича едно съдебно заседание:

" ...В ролята на съдия успях да се докосна по някакъв начин до съдебната система на България и смея да твърдя, че е нещо, което ми беше от полза, да. Ами това е една от опциите, която обмислям, но още не съм решила, да завърша право... ".

Не само Михаела остана с положителни впечатления от участието си в симулативния процес. Ето какво споделиха и нейните съученици:

" ...Полезни са, със сигурност. Те ни показват в бъдеще какво може да се случва с нас и ни дават шанс за реализация в бъдеще, да започнем да учим и да работим тази работа... Да, и аз мисля, че са напълно полезни, показват ни и получават какво да не правим в бъдеще... Самият процес е доста интересен... ".

Образователната програма се реализира по инициатива на Висшия съдебен съвет и има за цел да запознае младите хора с работата на съдебната система и принципите на правовата държава.

За значението на тези срещи и ползите за учениците разказа председателят на Административен съд - Видин, съдия Антония Генадиева:

" ...Това е традиционна програмата. Вече няколко години се повежда и ние участваме от самото начало и цели да запознае учениците със съдебната система отвътре. Правим така, че да се промени мнението на гражданите към съдебната система в позитивна насока, защото са само отрицателни повечето мнения, но хората трябва да видят, че в крайна сметка съдебната система работи и за тях и в повечето случаи работи за тях... Малките изключения са изключения, но това се случва във всяка една професия и във всяка област... Човек, когато познава нещо, той не се страхува толкова от него... Трябва да запознаем децата с нашата работа. Много се радвам, че се включиха с голямо желание. Рядко се случва да се привлече интересът на младите хора към тази професия, защото в повечето случаи се приема, че тя е доста скучна слуховата, но в крайна сметка това е животът... ".

Пътят към професията на съдия е дълъг и изисква много знания, упоритост и отговорност. По време на срещите учениците научиха какви са основните изисквания към кандидатите за магистрати - да са български граждани, да притежават висше юридическо образование, да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и да притежават необходимите професионални и морални качества.

Благодарение на образователната програма младите хора вече са запознати с етапите на обучение и професионално развитие, през които трябва да преминат, за да се реализират успешно в съдебната система. Така те получиха ценна информация не само за работата на магистратите, но и за възможностите, които професията предлага. С това приключи и тазгодишното издание на образователната програма във Видин, която и през следващата учебна година ще продължи да среща учениците с работата на съдебната власт.

По публикацията работи: Красимир Каменов

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!