Нашата тема

Репортаж

НСИ обяви нулева инфлация през май - успокояват ли се цените?

сряда, 24 юни 2026, 10:45

НСИ обяви нулева инфлация през май - успокояват ли се цените?

СНИМКА: БНР

Размер на шрифта

След месеци на ускорено поскъпване на стоки и услуги, данните на Националния статистически институт (НСИ) за нулева инфлация през май привлякоха вниманието на обществото и икономическите анализатори. Показателят дойде на фона на засилени обществени очаквания за овладяване на ценовия натиск. През последните години инфлацията се превърна в едно от най-сериозните предизвикателства пред българските домакинства. Именно затова всяка промяна в тенденцията се следи внимателно както от гражданите, така и от бизнеса. Нулевата месечна инфлация може да се разглежда като сигнал за временно стабилизиране на цените. В същото време експертите предупреждават, че един месец не е достатъчен за категорични заключения. Вниманието се насочва и към първите мерки на правителството, насочени към ограничаване на поскъпването и засилване на контрола върху пазара. Остава въпросът доколко именно те са повлияли на отчетените резултати. Анализът на данните показва както признаци на успокояване, така и основания за предпазливост. Затова темата за реалното състояние на цените и ефекта от предприетите действия продължава да бъде актуална.

Данните на НСИ за месец май показват, че средното ценово равнище не се е променило спрямо предходния месец. Това поражда надежди, че периодът на ускорено поскъпване постепенно отстъпва. В същото време обаче годишната инфлация остава на сравнително високи нива. Експертите предупреждават, че един месец не е достатъчен, за да се говори за трайна тенденция. Внимание привличат и първите мерки на правителството, насочени към ограничаване на ценовия натиск. Част от наблюдателите виждат връзка между тях и отчетените резултати. Други смятат, че влиянието на международните пазари и сезонните фактори също играе съществена роля. Така въпросът дали цените наистина се успокояват остава отворен за анализ. Потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Тук не са мерките това, което играе сериозна роля, а най-вече сезонният цикъл. Традиционно месеците май, юни са месеци, в които се наблюдават дефлационни тенденции в нашата икономика. Самият сезонен цикъл се отразява на много хранителни продукти. Това е периодът, в който много от храните поевтиняват, това са предимно плодовете и зеленчуците. Като гледаме към годишната инфлация, тя продължава да е доста сериозна, обаче и това е всъщност индикаторът, който има по-голямо значение - как изглеждат цените през май 2026 в сравнение с цените през май 2025 година. Имаме едно много ясно увеличение на храните с 4%, тоест независимо от сезонния ефект, ние имаме едно постепенно поскъпване на годишна база."

Предвид отчетената нулева инфлация през май от НСИ, на фона на всичките международни предизвикателства, можем ли да твърдим, че приемането на еврото у нас е преминало успешно?

"Европейската централна банка направи сериозен анализ, относно приемането на еврото у нас и той се появи много отдавна, мисля че в края на април се появи. Там много ясно си личи, че около 0.5% е инфлацията, породено около закръглянето при приемането на еврото, а останалото спокойно може да бъде отдадено на много други фактори, като например цените на петрола, което в много случаи влияе на разходите на бизнеса. Неслучайно цената на петрола е сред ключовите индикатори, които залягат и в бюджетната прогноза, която включва и цените на основните енергоносители, защото те са просто определящи за начина, по който работи голяма част от бизнеса" - обясни Адриан Николов от ИПИ.

Попитахме видинчани усетиха ли стабилизиране на цените на стоките и ще има ли ефект от първите стъпки на правителството в тази посока:

"Не мога да Ви кажа с точност, защото аз сега съм дошла в града, а иначе си живея на село. Там си произвеждам зеленчуци и идвам в края на месеца, за да си пратя сметките ... Според мен няма успокоение на цените или аз поне не виждам. Може и да няма ръст, но остават на същото ниво. Щом портмонето ни се изпразва бързо, значи не е наред нещо. С еврото ще свикнем и с всичко друго, но друг е въпросът доколко това ни устройва като държава и като народ, най-беден в ЕС ... Има някакво успокоение, като че ли напоследък, но в началото не беше така ... Цените на всичко растат, не само на храната, сега и топломерите сменяват."

Какво се случва с малката потребителска кошница в средата на годината? Потърсихме за коментар Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България.

"Това, което ние забелязваме във Федерацията е, че хората нямат усещане, че цените се успокояват. Виждаме какви невероятни падове има на цените и то нагоре, особено по морето. Относно кошницата - тя е пожелателна, а не задължителна, така че инфлацията си върви. Този, който е казал, че има нулева инфлация явно живее в друг свят. Относно срещите на премиера с представителите на големите търговски вериги - цените се повишиха преди тези срещи. Те ще спазват някаква договорка, но самата среща бе преди всичко реклама на големите търговски вериги. Аз мисля, че без да караме хората на протестни действия, те сами ще излязат, но малко или повече трябва все пак да се уважат усилията на правителството за овладяването на инфлационните процеси у нас."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.