Автор:
Елизабет Христова
Рубрика
Как се живее в Дунавци - най-голямото населено място в община Видин
петък 26 юни 2026 10:00
петък, 26 юни 2026, 10:00
СНИМКА: Радио Видин
Размер на шрифта
Град Дунавци се намира на около 8 километра от Видин, в близост до река Дунав. През него преминават реките Войнишка и Видбол, които оформят облика на двата основни квартала - "Гурково" и "Видбол". Това е най-голямото населено място в община Видин след общинския център. Един от основните въпроси за жителите на Дунавци е свързан със състоянието на улиците. Част от обещаните ремонти все още не са реализирани, а причините, според кмета, са свързани с осигуряването на необходимото финансиране. Димо Скорчев коментира и за доверието между местната власт и хората, както и за това колко важно е кметът да бъде близо до своите съграждани.
"Миналата година трябваше да се асфалтират две улици в квартал "Гурково" и две улици в квартал "Видбол". Аз обещах на хората за тези улици, които бяха избрани, оказа се, че улиците не ги асфалтирахме. Хората остават с убеждение и казват: "Кмете, ти ни излъга", а аз не съм ги излъгал - такава беше ситуацията с финансирането и по същата логика аз бих казал, че мен кметът на Видин ме е излъгал. В случая няма лъжец, но улиците не са асфалтирани... На човек му трябва много малко внимание, много малко да се направи за него, за да е щастлив човек, а нашата идея, нашата цел на кметовете е точно това - да бъдем винаги до хората, да бъдем между хората и каквито проблеми имат, да се опитваме да ги решаваме..."
СНИМКА: Радио Видин
Сред темите, които вълнуват жителите на Дунавци, са транспортната връзка с Видин, достъпът до услуги и условията за живот в града. Кметът Димо Скорчев посочва като положителен факт наличието на медицински екипи, но коментира и един от дългогодишните проблеми за хората – миризмата около местната свинеферма, която в същото време осигурява работа на немалко жители.
"Не чак толкова добре е уреден транспортът... Не може последният автобус да тръгва 17:40 ч. от Видин... Ще направим съвсем скоро допитване до жителите и това ще го внеса на заседание на Общинския съвет... За лекарите мога дори да се похваля - имаме два екипа тук, с които перфектно работим... Свинефермата, която е проблемна за дунавчани, работят не малко хора... Фермата е основен работодател на хора, които имат желание да работят. Проблемът стои единствено в това, че от време на време се отделят такива неприятни миризми... При многото, десетките замервания, няма доказани такива вредни, отровни вещества, които да пречат на хората..."
Река Войнишка е сред важните теми за Дунавци. Състоянието на речното корито и необходимостта от цялостно почистване са въпроси, които местната власт поставя от години. Според кмета има подготвен проект, но реализацията му зависи от осигуряването на необходимото финансиране.
"Нашата река е изключително зависима от язовира в Полетковци. Там нивото е под тази максимална граница и изпускането е частично... На този етап мисля, че няма да има проблеми с река Войнишка... Има почти готов проект за почистване цялостно на коритото... Доста е голяма инвестицията. Със сигурност почистването ще бъде изключително хубаво, а в същото време и необходимо, но сега зависи министърът на земеделието дали ще акцентира на нашата река, или ще акцентира някъде на друго място..."
В края на разговора с кмета Димо Скорчев обръщаме внимание на очакванията за бъдещето на Дунавци и на отношенията между местната власт и жителите.
"Единствено мога да отправя послание към моите съграждани, винаги съм го отправял, да бъдат здрави, да бъдат щастливи и да не спират да мечтаят и да не си мислят, че кметът на кметството не иска - напротив, аз искам, доколкото зависи от мен, реално всичко е в ръцете на Общината, когато те отделят средства, когато те преценят, че приоритетно ще е град Дунавци, а не някое от малките села в община Видин - ще се радваме, ще бъдем щастливи, не само аз, а дунавчани, защото всичко направено в Дунавци е добре дошло за хората, разбира се и за мен."
СНИМКА: Радио Видин
След разговора за проблемите и развитието на града, поглеждаме към мястото, което съхранява традициите и събира хората в Дунавци - читалище "Феникс“. Освен фолклорните състави, там се работи и по нови инициативи, насочени към децата и младите хора. Сред последните идеи е създаването на футболен отбор към читалището, който да даде възможност за спорт и активност на момичета и момчета от града. За дейността на читалището разказва неговият секретар Десислава Асенова:
"Имаме певческа група и танцов състав, като певческата група е от възрастни жени, а танцовият ни състав е изцяло от деца... Новото нещо, с което сме се захванали, е футболен отбор, който ще бъде към читалище "Феникс" - има огромен интерес от децата и се радвам, че се включват в такива инициативи, които ще са полезни за тях... Има интерес не само от страна на момчетата, но ще бъде смесен отбор, в който ще бъдат и момчета и момичета..."
СНИМКА: Радио Видин
Част от облика на един град са неговите празници и събитията, които събират хората. В Дунавци традициите продължават с местния панаир и с международния фолклорен фестивал, който привлича участници и публика от страната и съседни държави. За културния календар на града и събитията, които очакват жителите и гостите на Дунавци, разказва още Десислава Асенова:
"Местният панаир беше на 6-и и 7-и юни. Всяка година го празнуваме, то е традиция вече за хората, но освен местния панаир, друго, с което се гордеем и се е превърнало в традиция е международният фолклорен фестивал, който събира страшно много публика, страшно много участници от различни краища на страната и съседните ни страни... Тази година се очаква фестивалът да бъде на 12-и и 13-и септември..."
На финала на гостуването ни в Дунавци се допитвахме и до местните жители, за да разберем как коментират те живота в населеното място. Попитахме ги и какво мислят за предложението Дунавци да стане квартал на Видин.
"Нормално, спокойно... Нямаме никакви проблеми - гледаме си работата, работим си, всичко е нормално... Аптека, ако имаше... Няма работа, няма програми... Аптека нямаме... Няма нужда да ставаме квартал на Видин - така си ни е добре, нека се запази Дунавци... "
Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Елизабет Христова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!