Новина
Регионалният министър посочи, че са използвани вратички в закона при строежите в "Елените"
Парадокс: Община Несебър е издала разрешителни за строеж върху незаконно съоръжение в "Елените"
вторник 14 октомври 2025 13:54
вторник, 14 октомври 2025, 13:54
Регионалният министър Иван Иванов
Размер на шрифта
Вратичка в закона е позволила законното строителството на хотел върху установения като незаконен колектор за вода в курорта "Елените". Това каза регионалният министър Иван Иванов.
Близо две седмици след наводнението, при което загинаха четирима души, властите нямат отговор как е възможно да се допусне това.
"Ние сме установили два незаконни строежа - аквапаркът и незаконната корекция на реката, бетонното корито и нейното закриване. Община Несебър е издала съответните разрешителни за строеж върху това съоръжение, което е незаконно. Намерили са вратички в закона, приемали са го поетапно, за да избегнат приемането на този обект от ДНСК. Законите са ясни пределно, другото е, че не се спазват".
РДНСК-Бургас с констативен акт за незаконното строителство в "Елените", следващата стъпка – събаряне
Министър Иванов отклони въпроса за наличието на незаконно сметище в района на "Елените", което и да е евентуална причина за трагедията.
"Това не от компетенцията на МРРБ, това е от компетенцията на Министерството на околната среда и водите и съответните Регионални инспекции по околна среда и води. Те си извършват в момента своите проверки. Аз съм разпоредил, вървят проверки дали има други строежи по речни дерета, което по закон е недопустимо, но някой по някакъв начин е избегнал", посочи министърът.
По публикацията работи: Kostadín Atanásov
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!