Автор:
Мария Костова
Новина
Тристранката не подкрепи проекта – чиновниците да плащат осигуровките си
вторник 23 юни 2026 14:28
вторник, 23 юни 2026, 14:28
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не подкрепя внесения от депутати от "Демократична България" проект, според който се предвиждаше държавните служители да плащат сами осигурителните си вноски.
Социалният министър Наталия Ефремова заяви, че с внесения законопроект се прилагат мерки "на парче" и че ведомството ѝ не го подкрепя:
"Най-малкото не отчита това, което е дадено и като ангажимент в рамките на управлението на "Прогресивна България", каквито и мерки да взимаме, те да бъдат най-малко с оглед на това да не се губят достигнати нива на доходите".
Очаква се утре заедно с представянето на проектобюджета на държавата за 2026-а година правителството да представи и свой вариант по темата за личните осигурителни вноски на държавните служители.
Божидар Божанов от "Демократична България" изрази опасения, че сектор "Сигурност" отново може да остане привилегирован и призова за реформи:
"Ние оставаме на разположение за последващ дебат по законопроекта на управляващите, който очакваме да бъде внесен. Имаме едно притеснение, че сектор "Сигурност" отново ще остане по-привилегирован. В последните години много високо увеличение на заплатите се даде именно там, без обаче там пък да бъдат направени други реформи. Говорейки за работа на парче, в последните години бяха вдигнати многократно заплати без нито една съществена реформа там и затова се надяваме ако сектор "Сигурност" бъде оставен отново като изключение, то поне това да бъде пакет със съществени реформи там".
По публикацията работи: Светлин Божков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!