Автор:
Кармен Манукян
Интервю
Д-р Иван Иванов: Последните 20 години в психиатрията няма съществена промяна
"Светът отдавна работи по утвърдени протоколи, а ние все още казваме на пациента: 'Пий си хапчетата"
Интервю с д-р Иван Иванов
петък 26 юни 2026 11:46
петък, 26 юни 2026, 11:46
Д-р Иван Иванов
СНИМКА: Кармен Манукян
Размер на шрифта
Психиатричната помощ в България се нуждае не само от стратегии на хартия, а от реални промени и въвеждане на съвременни методи на лечение. Това заяви в предаването "Нощен Хоризонт" психиатърът д-р Иван Иванов, началник на отделението по психиатрия в МБАЛ - Левски.
По думите му през последните две десетилетия развитието на психиатричната помощ у нас е останало в застой.
"Последните 20 години нищо съществено не се случи в психиатрията. Не си спомням промяна, която реално да е подобрила системата."
Д-р Иванов призна, че не е подробно запознат с Националната стратегия за психично здраве, но е категоричен, че в ежедневната практика не вижда резултатите от подобен документ.
"Стратегия вероятно има и е добронамерена, но на практика промяна не виждам."
Според него единственото по-осезаемо развитие през годините е навлизането на нови медикаменти.
"Добавихме нови молекули, отпаднаха други важни лекарства, но това не е реформата, която психиатрията очаква."
Съвременните методи остават извън психиатрията
Особен акцент в разговора д-р Иванов постави върху "транскраниалната магнитна стимулация" - модерен, неинвазивен метод, който се използва успешно в много държави при лечение на депресия и при възстановяване след мозъчен инсулт.
По думите му чрез магнитни импулси се въздейства върху определени мозъчни структури и се променя тяхната активност, без необходимост от медикаменти.
"Това е изключително перспективен метод. По същество той възстановява мозъчната активност без лекарства."
В България обаче тази технология почти не се използва в психиатричната практика.
"Апаратурата е при невролозите, което е логично за лечението след инсулт. Но психиатрията остава встрани и продължава да разчита основно на медикаментите."
Нужни са инвестиции в модерно лечение
Според психиатъра пациентите биха имали значителна полза, ако подобни иновативни терапии бъдат въведени по-широко и в психиатричните отделения.
"Светът отдавна работи по утвърдени протоколи. А ние все още казваме на пациента: 'Пий си хапчетата".
Д-р Иванов е убеден, че бъдещето на психиатрията е в съчетаването на медикаментозното лечение с доказани съвременни технологии, които вече са част от практиката в редица европейски държави.
Още в интервюто на Кармен Манукян с д-р Иван Иванов в "Нощен Хоризонт".
По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!