Автор:
Лилия Димитрова
събота 27 юни 2026 15:00
събота, 27 юни 2026, 15:00
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
Напрежението в Близкия изток отново се повиши след като Иран и Съединените щати си размениха удари и взаимно се обвиниха в нарушение на Меморандума за разбирателство, подписан преди седмица.
Танкер съобщи, че е бил ударен от неидентифициран снаряд в Ормузкия проток. Според Организацията за морски търговски операции на Великобритания плавателният съд има щети по мостика, но целият екипаж е в безопасност и не са докладвани екологични щети след удара.
Иранската държавна телевизия съобщи, че повече кораби са започнали да искат разрешения за преминаване на Ормуз, след като Техеран е произвел предупредителни изстрели срещу съдовете без разрешение за транзит.
Информацията за обстрела беше разпространена малко, след като Бахрейн заяви, че Иран е предприел атака срещу него. Техеран изстреля множество дронове срещу Бахрейн, съобщи външното министерство на кралството.
"Това е крещящо нарушение на суверенитета на Бахрейн и ясна заплаха за сигурността на неговите граждани и жители", се казва в изявлението.
Иранската революционна гвардия обяви, че това са ответни удари срещу американски военни обекти в Близкия изток заради нанесените от САЩ въздушни удари по ирански цели вчера, които Техеран окачестви като "грубо нарушение" на меморандума за разбирателство, сключен с Вашингтон. Съветник на върховния лидер Моджтаба Хаменей подчерта, че всяко нарушение ще получи бърз и решителен отговор.
По-рано американският президент Доналд Тръмп обвини Иран в "глупаво нарушаване" на примирието, заради иранска атака с дрон срещу транспортен кораб, преминаващ през Ормузкия проток. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс коментира, че Иран "може да вдигне телефона", ако има проблеми с прилагането на примирието и подчерта, че насилието ще бъде посрещнато с насилие.
По публикацията работи: Светлин Божков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!