Култура

Новина

Парченца улично изкуство

вторник, 26 септември 2023, 13:56

Парченца улично изкуство

СНИМКА: Sito Studio

Размер на шрифта

"Street art за вкъщи" е проект на фондация "Visionary" и "Sito studio" София, в рамките на която 16 художници на градското изкуство от България и чужбина ще обединят усилията си и ще представят уникална изложба с принтове, които след това ще могат да се откупят. Целта на инициативата е от една страна да изгради по-силен интерес към колекционирането на такъв тип изкуство, а от друга да даде възможност на художниците да се усъвършенстват в технологията на дигиталния и ръчен ситопечат. "Така изкуството става по-достъпно за голяма аудитория" – казва Надежда Георгиева от "Sito studio".
"На принтовете, които художниците ще предлагат, ще има съществуващи стенописи от улиците на София, както и нови такива, така че това наистина е парченце стрийтарт за вкъщи" – пояснява Деляна Ангелова от фондация "Visionary", които от години се занимават с популяризиране и организиране на градско изкуство. "За чуждите артисти, които каним тук, за да работят по стените на града, София е вдъхновяващо място. Всеки от тях донася и отличителните белези на своята страна. Например подборът на цветове – латиноамериканските артисти използват лилаво – розовата гама, наситено синьо, оранжево, червено. Един от емблематичните стенописи, който стана повод и за много разговори, е на улица "Гурко", точно срещу Княжеската градина, и е на бразилската двойка Асидо прожект. Те създадоха страхотно произведение което съчетава както техните ярки и вибриращи цветове, така и нашите фолклорни елементи".
Още за уличното изкуство в големия град и неговите автори чуйте в "Какво се случва"
Изложбата с принтове с градско изкуство се открива на 28 септември в Sito Studio, София, а след това тя ще пътува из Латинска Америка.
Снимки - Sito Studio

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!