Култура

Интервю

Изходът на Мария Ландова в нова изложба

сряда, 24 юни 2026, 15:16

"Нестинарско хоро", картина на Мария Ландова

"Нестинарско хоро", картина на Мария Ландова

СНИМКА: СБХ

Размер на шрифта

Най-новата изложба на Мария Ландова се нарича "Изход" и се открива утре (25 юни) в галерия "Райко Алексиев" от 18 часа. Това е развитие, продължение на проекта ѝ от Париж и София "Спаси ме, река", 2025. В сегашната изложба художничката отново търси спасение, изход и разсъждава върху въпроса "Какво остава след нас?".

СНИМКА: СБХ

Ето какво разказва самата тя: "От началото на 2026, като ревностен обитател и на Фейсбук, ме вълнува как се установява истината в урагана от информационен шум и дезинформация, и как точно властта се свързва с моралните норми. Самата интелектуална дейност функционира в постоянен конфликт между менталния хаос, стрес, разпиляване на мисли и неизведени идеи, за които утаяването е спасение, начин на изкристализиране и инфилтрация на мъдрост в резултат на житейския опит. Точно така работя и аз. Пускам във Фейсбук своите нощнородени рисунки и филтрирани визии – внезапни идеи, недооформени и неподписани. Те обикалят годината и алгоритъмът ги връща като спомени, но улегнали и утаени – всъщност не те са се променили, а моето възприятие. Дори понякога се оказват напълно забравени, като нови. Изложбата представя моя начин на визуална ентропия – утаяване. Тя е опит да покаже този процес като валиден не само за мен, но и за другите. За света."

Силвия Чолева и Мария Ландова (вдясно)

СНИМКА: Белослава Димитрова

Мария Ландова е художник, сценарист, продуцент и режисьор на документални филми.

Целия разговор на Силвия Чолева с нея може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!