Автор:
Ани Костова
Новина
Д-р Петя В. Димитрова представя монография за дигиталното номадство в ИЕФЕМ-БАН
неделя 28 юни 2026 10:03
неделя, 28 юни 2026, 10:03
СНИМКА: Петя Димитрова
Размер на шрифта
Монографията "Дигитално номадство. Културни трансформации, социални динамики и предизвикателства в Банско" от д-р Петя В. Димитрова бъде представена в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. книгата изследва феномена на дигиталното номадство чрез фокусиране върху Банско – един от утвърдените международни центрове за хора, работещи дистанционно и независимо от местоположението си. В първата глава авторката анализира основни характеристики на т.нар. номадска утопия, сред които мобилността, свободата на избор, осъзнатото потребление, близостта до природата, личностното развитие и работата извън традиционната офисна среда.
СНИМКА: Петя Димитрова
Втората глава е посветена на инфраструктурата на дигиталното номадство в Банско. Представени са три коуъркинг и шест коливинг пространства, както и процесите, свързани с пазара на недвижими имоти и административните аспекти на живота на дигиталните номади в града.
Третата глава разглежда изграждането на общност, ролята на събитията, алтернативните образователни практики като уърлдскулинг, както и отношенията между местното население и новодошлите жители. Монографията може да бъде намерена в интернет.
СНИМКА: Петя Димитрова
"Това е един мой постдокторански проект, продължение на дисертацията ми, която беше насочена към изследване стила на живот на хора, които напускат града и отиват да живеят сред природата. След това реших, че искам да изследвам животът на по- алтернативни групи и аз самата съм мобилна и често пътувам, при това ми направи впечатление, че в България има все повече дигитални номади. Това беше през периода веднага след пандемията.
СНИМКА: Петя Димитрова
От академична гледна точка да се даде конкретно определение на дигиталното номадство е трудно и доста противоречиво. Има дори академични дебати за това какво точно е и кой точно е дигитален номад, защото примерно, ако работя от дома, това дигитално номадство ли е…? Не, не сте дигитален номад, ако работите от дома си на село. Идеята за този вид номадство е, че това са хора които сменят минимум три-четири дестинации годишно. Стилът на живот е на колела на тези хора. Дори децата им се обучават по-специално, самите деца се обучават пътувайки.
СНИМКА: Петя Димитрова
В Банско повече от 10 години се развива дигиталното номадство. Работих на терен в Банско изследвайки живота на тези хора, отношенията им с местните, проблемите им. Много е специфично всичко това и има още какво да се проучва и то за дигиталните номади в цяла България. Първите номади в Банско са един българин и един българин, а по-късно много хора подпомагат и процеса. Дигиталните номади искат да водят флуиден живот" – разказа в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доктор Петя Димитрова.
Петя Димитрова
СНИМКА: Ани Костова
Цялото интервю на Ани Костова с доктор Петя Димитрова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Росица Михова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!