Интервю
Над 450 политически и бизнес лидери на шестото издание на Green Transition Forum
сряда 3 юни 2026 16:08
сряда, 3 юни 2026, 16:08
СНИМКА: Green Transition Forum
Размер на шрифта
До 5 юни 2026 г. в София се провежда шестото издание на Green Transition 6.0, организиран от Dir.bg. Форумът се утвърди като една от най-влиятелните европейски платформи, където политически лидери, европейски институции, бизнес и глобални партньори се срещат, за да определят посоката на трансформацията на континента.
Форумът събира на едно място професионалната общност, която не само следи процесите на промяна, а реално трансформира европейската икономика.
Пред Радио София Моника Станишева, председател на Борда на директорите на Dir.bg и основател на Green Transition Forum, заяви, че тази година има над 450 участници в различните панели.
"Аз съм горда, че то се случва в София и че от София тръгва този голям разговор и тази амбиция Централна и Източна Европа да бъдат един от основните участници като регион в големия разговор за бъдещето на Европа. Това, че ние искаме да представим нашите виждания, нашите специфични проблеми, възможностите, които нашия регион има в този голям европейски разговор, е много важно и то се случва тук, по време на Green Transition Forum", обясни Станишева.
Тя добави, че в днешния трети ден от форума на фокус са теми като декарбонизацията, финансите и кръговата икономика. Денят е посветен на индустриалната декарбонизация, механизмите CBAM и ETS, както и на финансирането на зелената и индустриалната трансформация. Специално участие днес има проф. Филип Агион, носител на Нобелова награда за икономически науки за 2025 г.
Ще бъде обърнато внимание на това искаме ли Европа да бъде индустриализирана.
"Искаме ли Европа да има силна икономическа автономия и как може тази концепция да се развива успоредно с идеята за една доста амбициозна програма, която Европа има в момента за декарбонизация и за зелена индустрия", посочи Моника Станишева.
В четвъртък темите, които са поставени на дневен ред на форума са регионите, градовете, управлението на водите и синята икономика.
В петък акцент ще бъде поставен върху иновациите, изкуствения интелект и новите източници на растеж. Денят ще започне с участието на Енрико Лета, президент на Института "Жак Делор", автор на Доклада за единния пазар и конкурентоспособността на ЕС и Екатерина Захариева, европейски комисар по стартиращи компании, изследвания и иновации. Специален акцент в програмата ще бъде визионерската среща "How Europe Can Win", която ще събере 100 бизнес лидери и представители на търговските и индустриалните камари в разговор с Енрико Лета.
Форматът ще завърши с подписването на Софийската инициатива – пакет от конкретни мерки за повишаване на конкурентоспособността на Централна и Източна Европа.
Българското национално радио е медиен партньор на Green Transition Forum.
Подробности можете да чуете в интервюто на Данаил Конов с Моника Станишева.
По публикацията работи: Полина Начева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!