Култура

Новина

"Корени" - изложба за връзката ни с природата

сряда, 17 юни 2026, 18:33

"Корени" - изложба за връзката ни с природата

СНИМКА: facebook/events

Размер на шрифта

"Корени" – изложба за връзката ни с природата, се открива в Националния природонаучен музей при Българската академия на науките от 18:00 часа.

Запазването на местообитанията на едрите хищници е в основата на инициативата ForestConnect на Фонда за дивата природа WWF, от която е част и експозицията. В нея фотографът Иво Данчев представя живота на общностите в района на Западна Стара планина.

Изложените фотографии са на торлаци и каракачани, както и на мечки.

Иво Данчев смята, че до голяма степен сме изгубили връзката си с природата. Последиците от промяната в начина на живот са:

"Обезлюдяването, загубата на традиционните практики. Всичко това води до запустяване на различни места и до загуба на биоразнообразие, което е част от темата на тази изложба."

За реализирането ѝ той посещава две семейства. Едното е на каракачани, чиято ферма се намира близо до град Берковица. Те са пренесли през времето традицията да отглеждат овце, макар че тя е била прекъсната през 60-те години на XX век, когато им е отнет традиционният начин на живот.

Данчев се среща и с рода на "Чушкарчето". Те се занимават с производството на килими – от отглеждането на овцете и стригането им до обработката на вълната и боядисването ѝ с разнообразни природни багрила.

Според Данчев:

"Тези хора са изчезващ вид. Те искат да продължат тези традиции, стига да имат възможност да продават млякото, месото и килимите си. Докато могат да го правят и да живеят по този начин, те ще продължават."

Изложбата "Корени" може да бъде разгледана в Националния природонаучен музей при БАН до 20 септември.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!