Автор:
Надежда Герова
Новина
В Ден на отворените врати
Хранително-вкусовата гимназия кани седмокласници да станат кулинари
понеделник 22 юни 2026 16:40
понеделник, 22 юни 2026, 16:40
.
СНИМКА: Надежда Герова
Размер на шрифта
От настоящата учебна година Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии "Проф. д-р Георги Павлов" (ПГХВТ) може да се похвали с 2 новоизградени STEM кабинета, както и одобрение от Министерството на образованието и науката за иновации в обучението по приготвяне на здравословна храна.
Училището предлага професионална специализация в 3 сфери на хранително-вкусовата промишленост:
- Производство на захар и захарни изделия,
- Производство на месо, месни продукти и риба и
- Производство на мляко и млечни продукти.
Учебното заведение е с над 70-годишна история в обучението на млади кадри в индустрията.
На 23 юни професионалната гимназия отваря своите врати за седмокласниците, които търсят подходящата за тях училище и специалност.
ПГХВТ "Проф. д-р Георги Павлов" е средно по големина, каза пред БНР-Радио София директорът ѝ Росица Попова. Тук се обучават 320 ученици.
"В седми клас е трудно да се ориентираш професионално. Затова тези дни на отворени врати са с цел да подпомогнат тийнейджърите да намерят себе си, своите силни страни, своите желания. Да помогнем да попаднат в най-правилното училище."
Най-привлекателна специалност се оказва Производство на захар и захарни изделия. Другите две са защитени, защото са с недостиг на професионални кадри.
"Здравословното хранене е много актуално в последните няколко години и тази тема сме застъпили почти във всеки предмет", допълни Попова.
Между теоретичния учебен материал в часовете учениците в гимназията се учат и да практикуват своите избрани специалности.
С помощта на
новите STEMкабинети
училището разполага с технологична база за създаване на сладкарски изделия и
млекопреработка. По този начин практическите занятия започват още от 8-и клас,
запознавайки учениците с тънкостите на приготвянето много преди задължителните
извънучебни стажове в 11-и и 12-и клас.
СНИМКА: Надежда Герова
Училището работи усилено и в професионалната реализация на своите кадри след завършването на средно образование, като поддържа договорни отношения с висши учебни заведения и предприятия в страната.
Д-р Иван Иванов, учител по практическо обучение, отбеляза, че учениците проявяват голям интерес още от 8-и клас, започват с гледане, с помагане, а в 12. клас вече са подготвени абсолютно самостоятелно да работят и да произвеждат хранителни продукти.
Сред мотивираните ученици на 8б клас срещнахме Виктория Радкова и Георги Плешков. Те са категорични в избора си на професионално обучение в сферата на производство на месо, месни продукти и риба.
На 23 юни
бъдещи осмокласници и техните родители ще имат възможност да се запознаят на
място с програмата на обучение, различните специалности и практики в ПГХВТ.
Денят на отворените врати ще включва и различни демонстрации от страна на
учители и ученици.
СНИМКА: Надежда Герова
По публикацията работи: Георги Нейков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!