НПО и Омбудсманът :

Сигнали: Продължават насилието и лошите битови условия в СПИ във Варненци

вторник, 23 юни 2026, 14:17

Омбудсманът Велислава Делчева

Омбудсманът Велислава Делчева

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

Неправителствени организации и омбудсманът Велислава Делчева сигнализират за продължаващо насилие, трудова експлоатация над деца и лоши битови условия в социално-педагогическия интернат "Христо Ботев" в тутраканското село Варненци.

Шестте деца, повечето от Сливен, обект на физическо, сексуално и вербално насилие, са изпратени в интерната през ноември 2024 година без ясен срок за настаняването им. Въпреки, че самите те са свидетелствали включително пред полицаи и съдии, че върху тях се упражнява насилие, отговор от прокуратурата в Силистра няма - разказа Росица Кратункова от фондация "За надежда".

Тя поиска да стане ясно какво се случва с прокурорското разследване по случая и сигнализира, че за разлика от 2025 г., през това лято децата няма да могат да се върнат вкъщи, където не са били от една година за лятната ваканция. Отношението към родителите е унизително. Има проблеми с условията за посещение, което се извършва на улицата за 15-20 минути:

"По-лошо, отколкото за възрастни затворници, осъдени за много тежки престъпления".

Красимир Кънев от Български Хелзинкски комитет съобщи, че децата са били отнети от родителите, че разговорите между тях се следят, а едно от децата е свидетелствало, че е било изнасилвано:

"Това са едни концлагери в пълна изолация от българското общество. Те имат нужда от изключително сериозна реформа. Там нито журналист може да припари, нито неправителствена организация. Нещо, което правим рутинно, в най-тежките затвори".

Омбудсманът Велислава Делчева е сезирала редица институции за проблема, но предприетите от тях мерки по думите ѝ, са палиативни:

"Колко време трябва на Окръжна прокуратура-Силистра да разбере има ли насилие над тези деца?" - попита Делчева.

По публикацията работи: Светлин Божков

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!