Тема в развитие:
Слушатели на БНР сигнализират за влошени показатели на водата във "Възраждане"
При съмнение за влошено качество на питейната вода - тя да не се използва за битови нужди и за пиене, съветват от РЗИ Бургас
сряда 24 юни 2026 15:30
сряда, 24 юни 2026, 15:30
архив
СНИМКА: БНР
Размер на шрифта
За влошени показатели на водата по цвят и мирис от вчера сигнализираха слушатели на БНР, които живеят в бургаския квартал „Възраждане“.
От ВиК Бургас посочиха, че това се дължи на аварийно спиране на водоподаването вчера следобед, а от Регионалната здравна инспекция в града извършват и проверка на показателите, след като един от постъпилите сигнали е от детска градина в района.
Общественикът и основател на танцова школа ДЮН Петя Стойкова, алармира че днес водата е още по-мътна от вчера. Тя посочва, че има миризма на фекалии и не е годна дори за ползване за битови нужди и е сигнализирала институциите.
На мен това ми се струва брутално. Този проблем е от вчера. Има една група във фейсбук на квартал "Възраждане", в която хора оттам пишат, че също имат такъв проблем.
Между другото има активен ремонт, който се прави в момента на улица "Дебелт". Може и от това да е.
Не ми се е случвало досега такова нещо. Да вляза да се къпя и после тялото ми да мирише на фекалии. Вчера водата беше прозрачна, но миришеше на тиня. Днес е и мътна, но продължава да мирише лошо. Обадих се във ВиК Бургас, където ми приеха сигнала. Казаха, че там има ремонт, след това ми се обадиха и казаха, че ще дойдат от къщи да вземат проба от водата. Дъщеря ми преди 2 дни изкара брутален ентеровирус, опасявам се да не е от водата. Това ми е обяснението. Хората трябва да бъдат предупредени и да се вземат много бързо мерки.
БНР Бургас провери по случая с влошените показатели на водата
в квартал "Възраждане" каква е причината и как може да бъде бързо преодолян
проблемът за живущите в района.
От водоснабдителното дружество в града
посочиха, че силната миризма на водата и нейната мътност се дължи най-вероятно
на аварийно спиране на водата и ремонтни дейности вчера следобед.
Потърсихме и мнението на Регионалната
здравна инспекция в града. Оттам ни съобщиха, че очакват най-късно утре
сутринта резултати от взетите проби на водата в проблемния район в града, каза зам.-директорът ѝ д-р Мариана Кофинова.
Все още няма окончателни резултати, но са взети проби и вчера, и днес. Сигнал е подаден и от детска градина в района, че има проблем с водата.
Извършена е и проверка на сайта на ВиК - Бургас. Там не е обявено точно в този район, че се извършват ремонтни дейности, които да са причина за несъответствието на качеството на водата. Също не е посочено, че е имало или има авария. Така или иначе при подобни съмнения гражданите да не използват водата за битови и питейни нужди.
БНР Бургас продължава да следи темата.
Чуйте повече в интервютата.
По публикацията работи: Свобода Атанасова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!