Движението през Ормузкия проток бавно се възобновява

Иран: Споразумението за прекратяване на огъня е поражение за САЩ

сряда, 24 юни 2026, 15:03

Ормузкия проток

Ормузкия проток

СНИМКА: Ройтерс

Размер на шрифта

Движението през Ормузкия проток бавно се възобновява, сочат данните на платформите, следящи корабоплаването. Иран окачестви споразумението за прекратяване на огъня като поражение за Америка, а първият дипломат на САЩ започна обиколка в държавите от региона, засегнати от иранските удари.

Най-малко два товарни кораба са преминали през Ормузкия проток в последните 12 часа, а още 35 търговски плавателни съда се подготвят да го направят, съобщи говорител на ООН, по чиято схема за евакуация се възобнови движението.

На този фон главният ирански преговарящ Мохамад Багер Галибаф заяви, че споразумението между Техеран и Вашингтон за прекратяване на войната в Близкия изток е "признание за поражението на Америка".

"Разбирателството от Исламабад не беше резултат от натиск и принуда, а по-скоро резултат от съпротивата и авторитета на смелата иранска нация“, каза Галибаф и добави, че сигурността в Близкия изток трябва да бъде гарантирана от страните в региона. Главният преговарящ също така повтори, че мирът в Ливан е основен стълб за постигането на окончателно споразумение с Вашингтон.

Междувременно американският държавен секретар Марко Рубио започна обиколка на ключовите съюзници в Близкия изток - Обединените арабски емирства, Кувейт и Бахрейн, с които ще обсъди меморандума за разбирателство между САЩ и Иран и усилията за осигуряване на безопасно преминаване през Ормузкия проток. При пристигането си Рубио настоя, че водният път е международен и никоя държава няма право да налага такси за преминаването му.

По публикацията работи: Светлин Божков

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!