Волейболистите биха Италия в повторение на финала от СП

сряда, 24 юни 2026, 16:25

Националите ни победиха Италия за първи път от 10 години.

Националите ни победиха Италия за първи път от 10 години.

СНИМКА: volleyballworld.com

Размер на шрифта

Волейболните национали на България победиха с 3:2 гейма (18:25, 25:20, 25:23, 19:25, 15:9) световния шампион от Италия в мач от Лигата на нациите, игран в Любляна. Двубоят беше повторение от финала на първенството на планетата миналата година във Филипините.

В решаващия пети гейм националите доминираха, като преднината им достигна до пет точки при 12:7 точки. При 14:8 българите имаха пет поредни мачбола и ликуваха при втория.

За нашия отбор това беше първи успех срещу Италия от 2015 година. А победата е трета в Лигата от пет срещи.

Селекционерът Джанлоренцо Бленджини започна със: Симеон Николов, Мартин Атанасов, капитанът Алекс Грозданов, Илия Петков, Александър Николов, Аспарух Аспарухов и либеро Дамян Колев.

Александър Николов очаквано бе най-добрият реализатор за България и в мача с 19 точки - 17 от атака и две блокади. Мартин Атанасов направи отличен мач с 14 точки, а Аспарух Аспарухов също - с 13.

Централните блокировачи Илия Петков и Алекс Грозданов завършиха с двуцифрен актив - по 10 точки, а разпределителят Симеон Николов помогна с 9, от които три аса.

Камил Рихлицки бе най-резултатен с Италия с 18 точки. 

В четвъртък от 21:30 часа българският отбор излиза за втория си мач в Любляна срещу домакините от Словения.

По публикацията работи: Любомир Тодоров

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!