Спорт Други

Новина

България ще участва на Шахматната олимпиада

сряда, 24 юни 2026, 17:05

Министерство на младежта и спорта

Министерство на младежта и спорта

СНИМКА: Ани Петрова

Размер на шрифта

Международната шахматна федерация (ФИДЕ) изпрати официално писмо до Министерството на младежта и спорта, в което изразява благодарност за конструктивния подход, възприет от Министерството при разглеждането на настоящата ситуация с шахмата в България, съобщи пресцентърът на ММС.

Като признание за предприетите от Министерството на младежта и спорта действия, ФИДЕ официално информира, че отлага налагането на санкции и ограничения спрямо българските шахматисти и клубове до 30 септември 2026 г. По този начин към настоящия момент няма пречка българските национални отбори да участват в Шахматната олимпиада 2026, добавиха от министерство на спорта.

Това дава  възможност за продължаване на преговорите и за търсене на дългосрочно решение, без да бъдат засегнати правата и спортната кариера на българските състезатели.

Министерството на младежта и спорта ще предложи в кратки срокове график за провеждане на работни срещи с всички заинтересовани страни за разрешаването на създадената назад във времето ситуация в българския шахмат. От страна на ФИДЕ е заявена готовност да се включат в срещите, като ще осъществят координация и с Европейския шахматен съюз.

По публикацията работи: Любомир Тодоров

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!