Мнения

Интервю

Арх. Виолета Комитова: Строителството е сфера, в която много се перат пари

Арх. Виолета Комитова

Арх. Виолета Комитова

СНИМКА: BNR

Размер на шрифта

Строителството е сфера, в която много се перат пари. А незаконното строителство в България се превърна в бедствие, то е навсякъде около нас и по морето, и в големите градове, каза в интервю пред БНР арх. Виолета Комитова, министър на регионалното развитие и строителство в служебния кабинет на Стефан Янев.

"Една от големите причини е, че в него се перат много пари. И през строителството пари в брой се влагат в бързо строителство и бързо се продават, и парите по официален път се връщат в този, който е дал първоначалния капитал. Втората причина се състои в тежката нормативна уредба - ЗУТ и многото подзаконови нормативни актове, и минават 2 години, докато се проектира и одобри проект на хартия. Това е вторият стълб на корупционната среда - колкото е по-сложна нормативната уредба. Имаме и занижен контрол, защото ДНСК прави проверки с всички нейни РДНСК-ата, но тя никога няма в бюджета си пари за събаряне на незаконни строежи", коментира арх. Комитова.

Според нея незаконното градче Баба Алино вероятно ще стои дълго време, "ако въобще се стигне до събаряне":

"Този град е възникнал с измама с удостоверенията за търпимост и подадените декларации."

 За арх. Комитова строителството на детска болница е страшен провал и посочи, че сагата е от 2016 г. И обясни, че подходът е сгрешен. Вместо  да се направи хубав проект с количествено-стойностна сметка и да се види 100 млн. лв. ли струва или 200 млн. се действа по най-грешния подход, "парите напред и после проект".

В "Нещо повече" арх. Комитова коментира и задръстванията и  строителството на магистралите, както и отдаването на концесия, и публично-частно партньорство.

Цялото интервю с арх. Виолета Комитова чуйте от звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!