Новина
Атанас Маринов от Eastern Quartet: Ще дадем 110% от това, което можем
четвъртък 25 юни 2026 12:25
четвъртък, 25 юни 2026, 12:25
Eastern Quartet
СНИМКА: Facebook: Eastern Quartet
Размер на шрифта
Кларинетистът Атанас Маринов от създателите на Eastern Quartet от Цюрих и през това лято ще свири с колегите си на няколко места в България. За БНР той каза, че проектът започнал "като шега", при запознанството му с с виолиста Спасинович, с когото заедно свирили в младежки оркестър. След това намерили и акордеонист - пето поколение.
"Мисля, че е швейцарец, а свири уникално балканска музика и не само. Той още от малък, доколкото знам, е имал голям интерес към балканската музика и още по-интересно е, че той по принцип е завършил поп и джаз отдела в консерваторията с барабани и решава абсолютно сам да се научи да свири на акордеон, като наистина не е имал никакви уроци"
За успеха на квартета той сподели:
"Ние се събрахме на шега в последната година на коронавируса, започнахме на шега и тогава решихме, че трябва да се занимаваме сериозно, защото се получават много интересни неща и оттогава вече сме заедно и не сме спирали да бъдем заедно и да свирим в други различни проекти, също заедно".
"Искаме да покажем на публиката и на всички останали, че всъщност сме класически музиканти, да покажем респект към всеки композитор, така че да няма така наречения кич. Точно това преплитане е много, много важно - кога точно как да го направим. За да задържим структурата на едно произведение, което и да е то, нашата концепция е такава, че винаги започваме с класическото произведение, както е написано по оригинал. След това започваме да преплитаме стила".
За концерта си в Роял Албърт Хол, той сподели:
"В моята глава си казах: "Това е момент, който може и да не се повтори! Надявам със сила да се повтори още, затова просто трябва да се отпусна и да покажа какво мога, за да може и публиката да разбере за какъв музикант става въпрос".
Маринов е придобил самочувствие по време на втората година от следването си в Швейцария, когато спечелил втора награда.
"На българската сцена винаги ми е било много приятно и много спокойно и просто се чувствам абсолютно свободен - мога да правя всичко, което искам, а всъщност моята цел в музиката е да имам абсолютната и пълна свобода, да мога да правя това, което искам и да покажа това, което мога на публиката. Някак си мисля, че в България най-добре ми се получава".
Квартетът ще участва и на джаз фестивала в Боровец.
"Силно се надявам хората, които дойдат и не слушат да им се хареса. Аз обещавам, че ние ще дадем 110% от това, което можем".
"На 26 юли ще бъдем в "Класик дейс" фестивала в Балчик".
"29 юли е много важна дата за нас, за Eastern квартет, защото за първи път ние ще организираме сами концерт. В Бургас, "Флора" център, от 20 ч. много ще се радвам да видя пълна зала, защото това ще бъде много важно за нас, тъй като е първият концерт организиран напълно, изцяло и само от нас на българска земя".
България стана все по-европеизирана, убеден е изпълнителят, който обича всеки момент от дейността си:
"Няма нещо, което да не ми харесва. Работата стана удоволствие в момента, в който започнах да преследвам мечтите си. Досега, слава Богу, всяка от тях съм успял да постигна!".
В момента "огромната мечта" на Маринов е да изпълни Шопен на кларинет.
Маринов свири и с Stubete Gäng - изключително популярна и награждавана швейцарска формация, която прави фурор на местната сцена. С тях той спечели награда за най-добър стрийминг артист на Швейцарските музикални награди през 2025.
"Имаше запитване към моя страна да отида и да заместя колега, който имаше здравословни проблеми. Предложили са мен да отида, да приема за 1 концерт. Приех миналата година през декември и оттогава колегите просто страшно много ме харесаха и решиха, че трябва да остана. Разбира се, питаха ме дали съм съгласен с това и вече от година и половина аз също съм част от тази прекрасна група, с която правим прекрасни чудеса и свирим пред огромна швейцарска публика. И не само.
Един музикант трябва да е флексибилен и аз се смятам за такъв. Средата е страхотна, винаги свирим пред огромна публика - минимум публиката е на всеки концерт е между 2000- 2500 човека. Миналата година свирихме на фестивал, където имаше 18 000".
Цялото интервю на Момчил Драганов с Атанас Маринов можете да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Венцислав Василев
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!