Новина
В Народното събрание бе открит 4-дневният форум GALMUN 2026
четвъртък 25 юни 2026 18:25
четвъртък, 25 юни 2026, 18:25
Момент от деня на откриването
СНИМКА: galmun.org
Размер на шрифта
До 28 юни София е домакин на GALMUN 2026 – най-голямата ученическа симулация на Организацията на обединените нации (ООН) в България.
Във форума участват млади хора на възраст между 14 и 25 години от различни европейски държави, които влизат в ролята на дипломати, съдии и международни експерти, за да търсят решения на актуални глобални предизвикателства.
Организатор на събитието е Клубът по модел на ООН на 91. Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" (НЕГ), създаден през 2022 г. от група ученици с интерес към международните отношения.
За няколко години той се превръща в една от водещите MUN общности в България и организира едни от най-големите международни ученически конференции в страната.
Официалното откриване на GALMUN 2026 се състоя днес в Народното събрание, а тазгодишното издание включва седем комитета:
- Комитет по разоръжаване и международна сигурност (GA1)
- Икономически и финансов комитет (GA2)
- Социален, хуманитарен и културен комитет (GA3)
- Специален политически и деколонизационен комитет (GA4)
- Исторически кризисен комитет – Карибската криза от 1962 г.
- Международен съд на ООН
- Германски комитет – Международен наказателен съд.
Участниците са близо 150 от различни страни и континенти.
Какво представлява моделът на ООН, какви умения развива сред младите хора и защо интересът към подобни форуми расте?
Катя Василева разговаря с Мирела Абаджиева – председател на Клуба по модел на ООН на 91. НЕГ, организатор на GALMUN 2026, Юлия Данаилова и Андрей Дичев - участници в международната конференция GALMUN 2026, също ученици в 12.клас в Немския отдел на училището и част от клуба, а Андрей е и негов зам.-председател.
Мирела Абаджиева, Андрей Дичев и Юлия Данаилова
СНИМКА: Катя Василева
По публикацията работи: Георги Нейков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!