Мнения

Интервю

Първан Симеонов: Българите искат по-почтено и по-ефективно управление

Първан Симеонов

Първан Симеонов

СНИМКА: Стефан Кунчев

Размер на шрифта

Този бюджет ми изглежда констатация на реалностите от последните няколко години. Тоест ние трябва да го мислим не като проекция и реформа, и като идеи, а като спасяване, каза създателят и собственик на социологическа агенция "Мяра" Първан Симеонов в интервю пред БНР.

"България от години живее в ситуация да харчи повече, отколкото може да си позволи и това е системна философия на част от управленските екипи, назад във времето. Това не е просто прахосничество, а отношение към публичните финанси, има такава школа. За съжаление светът не е същият и се налага затягане на коланите. И в този ред на мисли вероятно мнозина са тези, които ще очакват бюджетът да е още по рестриктивен. Но при всички положения няма да му е лесно на правителството с това наследство. Съмнявам се, че има специално отношение и нагласи за бюджета, протестите ноември и декември м. г. бяха за бюджета, но реално бяха срещу властта", обясни Симеонов.

В "Хоризонт за вас" той коментира как се прави политика без илюзии.

Според него реформата никога не качва доверието, винаги губи популярност, реформата е реформа, когато е трудна иначе не е реформа. И посочи, че за изследователите още се мери приливната вълна и "комфортът на това управление е много голям":

"Мнозина са тези изследователи, които напоследък, правят ежедневни анализи. Не е време. Ние наблюдаваме нов исторически етап на страната и когато е толкова голяма промяната и вълната, професионализмът изисква да се отдръпнеш и отгоре и отдалеч да погледнеш голямата картинка."

"Големият въпрос е, виждаме ли вече стил и нова форма, отливът не е започнал. Имаме нова политическа география в страната, вече не се виждат ГЕРБ и ДПС. ДПС вече го няма и не защото някой някого е арестувал, изчегъртал, а защото народът така направи, показа им и забелязвате, че в ГЕРБ и ДПС текат процеси на разпад и ще се усилят на местните избори, защото те разчитат на кметове", допълни още Първан Симеонов.

Симеонов посочи, че всъщност големият въпрос е след като ГЕРБ и ДПС ги няма, моделът ГЕРБ и ДПС да не се окаже, че имаме управление по сходен модел, но без ГЕРБ и ДПС. И тук българите няма да имат много против, но ще искат две неща - да е по-почтено и по-ефективно. Българите няма да простят, ако не е по-почтено и по-ефективно. Истината е, че на нито един от тези въпроси ние нямаме отговор сега, твърде рано е, идва лято, идват президентски избори, идва зима и ще усетим ефектите на зимата, които няма да са приятни, и ще живеем на прибежки. А голямата картина ще се очертае много повече след 100 дни", прогнозира Първан Симеонов.

Цялото интервю с Първан Симеонов чуйте от звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!