Мнения

Интервю

Израел в шок от сделката на САЩ с Иран

Кризата в отношенията на Нетаняху с Тръмп може да прерасне в разрив

Интервю с Майкъл Милщайн

събота, 27 юни 2026, 11:19

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

СНИМКА: BNR

Размер на шрифта

За да спечели задаващите се наесен парламентарни избори в Израел, Бенямин Нетаняху ще трябва за пореден път да затвърждава репутацията си на политически Худини, който винаги се измъква от неблагоприятни за него ситуации и задържа властта.

В такава ситуация обаче никога не е бил. Вместо да манипулира както си иска политиката на Вашингтон към Иран, сега е принуден да я приеме. А сделката на Тръмп далеч не гарантира интересите на Израел. Тепърва ще се види.

Цар Биби е като в менгеме. Ако се изтегли от Ливан, ще страда под ударите на вътрешната опозиция. Ако ескалира отново, ще се сблъска челно с Тръмп.

Снощи беше подписано рамково споразумение между Израел и ливанското правителство за траен мир между двете страни. То предвижда пълно израелско изтегляне от Южен Ливан и разоръжаване на "Хизбулла". Групировката обаче отхвърля споразумението.

Точно такова развитие предвиди по-рано вчера Майкъл Милщайн - полковник от резерва на израелското военно разузнаване и анализатор от Центъра за близкоизточни изследвания "Моше Даян" в Тел Авив - в интервю за "Събота 150".

Колко популярен стана Доналд Тръмп в Израел, след като подписа меморандума с режима в Техеран?
 
"Много по-малко, отколкото допреди седмица. Тогава Доналд Тръмп можеше едва ли не да е кандидат за премиер на Израел, ако имаше право да участва. И то най-силният кандидат! Но сега вече... Е, хората тук не го мразят, не мразят и Съединените щати, но са изпълнени с разочарование. Шокът е голям, защото до миналата седмица имаше усещане за обща визия и общи цели и че сме 100 процента координирани в действията си.
 
А днес усещаме на гърба си непредсказуемостта на Доналд Тръмп, защото той промени драстично своя подход. Този подход не просто е различен от израелския - той противоречи на националните интереси на Израел. Ето, вчера чух Тръмп да нарича Иран "много позитивна държава", която може да е приятел на Съединените щати. А предния ден Джей Ди Ванс говореше за срещи на офицери от Централното американско командване и от Иранската революционна гвардия. Шокиращо! Но според мен Израел няма алтернатива и ще трябва да приеме, че Тръмп избра този подход."

В един от анализите, които публикувахте тази седмица, споменавате, че Израел се оказва в "многофронтов стратегически капан". А дали не е направо наложено от Тръмп поражение?
 
"Почти. Не е пълно поражение. Първо, защото никак не е сигурно какво ще последва. Да, иранците и Вашингтон подписаха меморандума и започнаха 60-дневни преговори, но ситуцията е доста крехка. Твърде е възможно да се стигне до нова криза и дори до нов сблъсък. И второ - американците няма да отстъпят за всичко. Няма да са гъвкави за ядрената програма например, която всъщност беше най-важната причина за войната. Поне така се надявам.
 
Израел, без съмнение, е в по-неблагоприятна позиция, отколкото преди 4 месеца. Много повече загуби, отколкото постигна с тази война, въпреки зрелищните постижения през първите ѝ дни. Но все пак не може да се каже, че претърпя поражение."
 
Както са тръгнали обаче нещата, промененият облик на Близкия изток, за който Нетаняху говори след всеки успешен етап на войните си, ще е заради по-силен Иран, а не заради по-силен Израел. Защо Нетаняху не се опитва да играе по-активна роля във връзка с преговорите на Тръмп с иранците?
        
"Определено му се ще да е по-близо до тези преговори, но Тръмп не го допуска, защото е вече много подозрителен към Нетаняху - подозира го, че ще направи всичко възможно да попречи преговорите да постигнат нещо. Имайте предвид, че процесът, който започна в Швейцария, се отнася и за Ливан и за отношенията му с Израел. А Израел не участва. Доста се тревожим тук заради това, защото междуличностната криза на Тръмп и Нетаняху може да прерасне в разрив и дори в сблъсък между администрацията във Вашингтон и израелското правителство."
 
Дори Тръмп не може да започне нова ера в Близкия изток без да се съобрази с Израел. Дали Нетаняху не крие друг коз в ръкава си, с който да си върне влиянието върху американския президент?
 
"Влиянието на Катар и на Турция и, разбира се, на Пакистан върху Тръмп е по-голямо в момента. Но Нетаняху си запазва своите лостове, макар и доста по-ограничени. Той е авантюрист и нищо чудно да се опита наистина да саботира преговорите като удари Бейрут или дори като нападне самия Иран. Рискът за него обаче ще е огромен, защото ще му е гарантиран директен и болезнен сблъсък с Тръмп. Надявам се да не го прави, защото рискът ще е и за Израел като цяло.
 
Какви са вариантите за Израел да излезе от Ливан с достойнство?
 
"Много ограничени. Ще трябва да изберем по-малкото зло. Едното е да продължим войната и тя ще се превърне във война на изтощение. Доникъде няма да стигнем така. Другият вариант не е идеален, но все пак е по-добър - да се осъществи идеята от преговорите с ливанското правителство във Вашингтон. Тя е за постепенно изтегляне на Израел от Южен Ливан и разполагане на ливанската армия там. И може би така ще стане, защото американците натискат в тази посока, а Израел накрая няма да има по-добра алтернатива. Надявам се "Хизбулла" да не саботира такова развитие и също да се изтегли от Южен Ливан.
 
За елиминиране на заплахата от "Хизбулла" Тръмп в един момент призова публично новия режим в Сирия да се намеси. Не е ли това поредната му фантазия?

"Кратко и ясно - да! Президентът на Сирия Ахмед аш Шараа, известен още като Абу Мохамед ал Джулани, заяви преди няколко дни, че колкото и да уважава Доналд Тръмп и инициативите му, няма да нахлуе в Ливан. "Не ми трябват никакви сблъсъци", категоричен бе той. Сирийският режим е все още твърде слаб и ако се впусне в такава рискована и опасна авантюра, ще се срине. Нито сирийците искат такава намеса, нито ливанците. А и главният поддръжник на Аш Шараа - Турция - каза вече твърдо "не". Не изключвам обаче вероятността сирийският президент да се включи в преговори с "Хизбулла". Той сам го предложи."

Започнахме това интервю с въпрос за популярността на Доналд Тръмп в Израел след сделката му с Иран. Нека попитам сега как се отразява тя на популярността на Бенямин Нетаняху? Той все пак постигна доста с войните си след 7 октомври 2023-а, но дали с тази сделка не иде краят на политическата му кариера?
 
"Ситуацията се променя всекидневно - понякога час за час. И затова трябва да сме предпазливи с тези прогнози. Очевидно Нетаняху вижда в сделката на Тръмп и в начина, по който се очертава да свърши войната в Ливан, един вид поражение. Никой в Израел, дори поддръжниците на крайната десница, не смятат, че е постигнат какъвто и да било успех. Но Нетаняху си има твърд десен електорат, който ще го подкрепя каквото и да направи. Те са най-критични към Тръмп сега - че е недостатъчно твърд към Иран и дори че е слаб. Джей Ди Ванс тъкмо тях заплаши да не нападат "единствения си съюзник".
 
Освен това до изборите остават цели четири месеца и дотогава може да се случи какво ли не - много неща могат да се променят. Ако вотът беше утре, без съмнение Нетаняху щеше да загуби. Но нека почакаме. Не случайно той се слави и тук, и по света като политически фокусник."

По публикацията работи: Добрин Йотов

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!