Проведе се поредното издание на ретро парада "Алея на класиката Перник"
събота 27 юни 2026 15:48
събота, 27 юни 2026, 15:48
Георги Стоилов със спечелилия Купата на кмета ретро автомобил "Даймлер"
СНИМКА: Елена Тамакярска
Размер на шрифта
Автомобил "Даймлер" от 1969 година спечели Купата на кмета на проведения днес в Перник ретро парад "Алея на класиката Перник". В изложението взеха участие над 200 автомобили и мотори от цялата страна.
И тази година интересът към изложението беше голям, както от страна на участниците, така и от страна на публиката, дошла да се порадва на ретро автомобилите. Най- стар сред тях бе "Крайслер" от 30-те години на миналия век. Колите бяха подредени тематично, а сред експонатите имаше и камион. Голямата награда – Купата на кмета отиде при Георги Стоилов от София, който участва в изложението с "Даймлер", ръчно произведен в Англия. Конкретният модел дълго се е ползвал за правителствени нужди.
"Това е лимузина, която има два реда седалки отзад, стъклена преграда между шофьора и пасажерите. Интересното между другото е, че кралица Елизабет до 2003 година е имала такъв автомобил в собствения си автопарк. Т.е. до доста късно време са били в експлоатация. Към ден днешен все още, доколкото историята може да се проследи, се намират в държавните паркове на Швейцария и на Холандия", разказа Георги Стоилов, който от около 20 години активно колекционира стари автомобили.
По традиция бяха връчени много награди, сред които Златен винкел, Купа на организаторите от клуб "Авангард", Купа за емблематичния за града голф и др. След края на изложението участниците имаха възможност да разгледат Минната дирекция заедно с екскурзовод.
По публикацията работи: Светлин Божков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!