ПСС към туристите в планините: Бъдете внимателни!
Вчера е имало случай с 14-годишно дете с изтощение, вероятна хипогликемия или колапс на връх Ботев
неделя 28 юни 2026 12:01
неделя, 28 юни 2026, 12:01
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
Планинските спасители са помогнали на 14-годишно дете, което вчера е припаднало на връх Ботев. То е било с изтощение и вероятна хипогликемия, като му е оказана помощ с медицински хеликоптер. Следобеда е било е транспортирано в добро състояние с въздушната линейка от спалнята на връх Ботев до лечебно заведение в София, съобщиха планинските спасители, цитирани от БТА
Заради горещото време от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК) съветват туристите да приемат повече течности, да не се излагат дълго време на слънце в обедните часове, да носят шапка, слънцезащитен крем и проветриви светли дрехи.
И още: Туристите да имат предвид, ако ги застигнат някъде дъжд и гръмотевици, да не се стоят на откритите била или под отделни дървета, а да слизат надолу, да нямат по тях метални предмети и да си изключат телефоните, съветват още от ПСС. Освен това туристите трябва да спазват указанията и да не излизат извън маркираните пътеки.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!